Кой да издаде ЕФ не е черешката на тортата в този казус.
Връчването на ЕФ не е елемент от процедурата по неговото издаване, затова дали ЕФ е изпратен по пощата с обратна разписка или е връчен на ръка, е нещо което има значение само за началото на срока от който започват да се упражняват последващи права: декларане, възразяване, обжалване или плащане на глобата с отстъпка. Това важи за всички производства по чл. 189 от ЗДвП. Изискването на закона за обратна разписка има за цел да се създаде доказателство за датата на която възникват цитираните права. А предмет на проверка в съда е законността на ЕФ, което е съвсем друго нещо от начина на връчването му.
Проблемът, който се дискутира в тази тема, е че не може да се започне с издаване на ЕФ на собственика, когато той е малолетен. Търси се относимия процесуален ред и основание при такава ситуация.
Хипотеза № 1 -
МПС собственост на малолетно дете. Факт е че МПС е управлявано с превишена скорост от водач, който не е самото дете - собственик. Каквито и да се родителите, едва ли биха допуснали децата им да извършват такава високо рискова дейност.
Има нарушение! Има и лице, които го е извършило - водачът! Тъй като при ползване на технически средства МПС не се спират на място, законът започва по обратния ред. Първо ангажира отговорността на собственика /или този който отогаваря за него/ - за допустителство. Само ако собстевникът /или този който отговаря за него/ посочи в декларация кой е водачът, ще се състави ЕФ на водача /извършителя/.
- Когато МПС са собственост на ЮЛ изявления с правен ефект могат да правят техните законни представители, затова по реда на чл. 188, ал.2 от ЗДвП тези законни представители са физическите лица, спрямо които се издава съответния ЕФ за налагане на глоба.
- Когато МПС са собственост на ФЛ, които са наказателно неотговорни, за тях отговарят техните законни представители /родители, настойници, попечители/, затова на основание чл. 26, ал. 3 от ЗАНН, вр. чл. 189, ал. 5, вр. чл. 188, ал.1 от ЗДвП, би следвало ЕФ да се издаде на този законен представител, но за собственото му допустителство спрямо действията или бездейстита на представлявания.
Иначе е ясно, че административно наказателната отговорност е лична и ако я намаше тази правна връзка, произтичаща от чл. 26, ал. 3 от ЗАНН и чл. 188 от ЗДвП, представителят не може да търпи никакви неблагоприятни последици от действията на представлявания.
Нормата на чл. 54 от ЗАНН е обща и не може да се ползва в производствата по чл. 189 от ЗДвП / формално препращане към общите правила за установяване на нарушение и налагане на наказание при издаване на ЕФ не може да има, тъй като липсва наказващ орган, който да се произнесе, а и няма два етапа - установяване с АУАН и налагане на наказание с НП, за да може между тях да има прекратяване на производството/.
Въпреки това за да се издаде ЕФ трябва да има нарушение и отговорно лице. Според мен в тази ситуация трябва да се наложи наказание на родителя, тъй като той като законен представител на малолетното си дете има задължения по СК да го представлява изцяло, да извършва от негово име правно валидни действия. Това включва отговорност за стопанисване и управление на имуществото на детето. Родителя взема решение вместо представлявания собственик на кого да предостави управлението на такова МПС и той трябва да е в състояние да посочи кой е действителния водач. Разбира се, не е длъжен да създава доказатлества срещу себе си, ако МПС е управлявано от него. Но тогава законът трбява да се приложи спрямо родителя, с презумпцията че той е имал задължения спрямо имуществото на малолетния и е предпочел да затаи известните му факти, тъй като вероятно не са благоприятни за самия него.
Хипотеза № 2 -
МПС е собственост на непълнолетен над 16 години.
Ако собственикът на МПС бе непълнолетен, навършил 16 години /ако разбира свойството и значението на извършеното/, самият той щеше да получи АУАН, а не ЕФ, тъй като с ЕФ се налага само наказание глоба, а при непълнотелтните над 16 години това административно наказание се заменя с обществено порицание. В момента не мога да реша - дали декларацията по чл. 189, ал. 5, вр. чл. 188, ал.1 от ЗДвП трябва да се приподписва и от родителя.
![Neutral :|](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Вероятно - да!
Ако лице над 16 години не може да разбира свойството и значението на извършеното, се преминава на хипотеза № 1 /както при МПС, сбоственост на малолетни/ - ще отговаря родителя.
Може би!!! Нещо такова?!?