начало

Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар

прехвърлен отпуск над 10 дни от минала год гори ли?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


прехвърлен отпуск над 10 дни от минала год гори ли?

Мнениеот perper1 » 22 Май 2014, 19:45

Здравейте всички.
Чета противоречиви мнения, по въпроса ако не ползваш от полагаем годишен отпуск за 2013г. в размер например 15, то дали тези 15 дни може да се ползват през 2014г.
Според първото мнение, няма проблем тези 15 дни от 2013г. да се ползват до края на 2015г., тъй като давността за ползването е две години:
Чл. 176а (1) КТ Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.

Според другото становище, може да се прехвърлят само 10 дни, като останалите 5 "изгарят" и не могат за се ползват след 31.12.2013г.
Застъпниците на това виждане се позовават на :
Чл. 176. (1) КТ : Поради важни производствени причини работодателят може да отложи за следващата календарна година ползването на част от платения годишен отпуск в размер не повече от 10 работни дни.

Интересува ме някой срещал ли е съдебна практика по темата, и ако да, то моля да я посочи. Благодарности.
perper1
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 04 Май 2012, 21:08

Re: прехвърлен отпуск над 10 дни от минала год гори ли?

Мнениеот reg_reg1 » 18 Юни 2014, 22:31

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2384797

Помощ! Отпускът ми ще изгори

22.10.2013 14:54 | Бизнес


Останали са ми 14 дни отпуск, а до края на годината по график трябва да ползвам само 5. Какво да правя? Ще загубя ли дните, които не съм ползвал? Мога ли да ги прехвърля за догодина, или да помоля шефа да ми плати обезщетение за тях?

С приближаването на края на годината вероятно все повече хора ще се изправят пред подобна главоблъсканица.

Възникването на въпросителни е съвсем нормално, тъй като и работодатели, и служители още не са натрупали достатъчно практика с новия ред за ползване на платения годишен отпуск, който беше въведен от средата на 2010 г.

Тогава се въведе правилото, че почивката задължително трябва да се взема през годината, за която се полага, като с разрешение на работодателя за следващата година може да се прехвърлят максимум 10 дни. Всички неизползвани дни “изгарят” 24 месеца след края на същата година. Това означава, че ако до момента още не сте изчистили целия си отпуск за 2011 г., трябва да направите това не по-късно от 31 декември. В противен случай ще загубите дните, а по закон не можете да получите обезщетение за тях, дори и шефът ви да иска да ви го плати.

Как да не губите дни

На първо място проверете в графика за отпуските колко дни трябва да ползвате до 31 декември. Ако сте планирали почивка, поискайте от счетоводителя или отдела по човешки ресурси да запише, че ползвате “старите” дни. Вероятно те сами ще ви предложат подобно решение, но за всеки случай се уверете лично в това. Все пак става въпрос за вашите права. Дори и да не успеете да изчистите напълно стария си отпуск, поне ще минимизирате щетите.

Възниква обаче въпросът какво да правите, ако до края на годината по график не ви се полага да почивате. За съжаление при това положение вероятността почивните дни да изгорят е голяма. Единственият шанс е да сте случили на разбран шеф и колеги, които да ви позволят да излезете в отпуск, въпреки че е извън графика.

Според буквата на закона това не е разрешено, но досега никой работодател не е глобен за това, че е разрешил отпуск. Е, ако решите да напуснете работа, тогава ще получите обезщетение за всички неползвани дни от началото на 2011 г. досега. Надали обаче някой би предпочел да загуби работата си, само за да му платят няколко дни.

Планирайте умно

Затова, ако няма как да си вземете отпуска от 2011 г., ще трябва да се примирите, че го губите. И да планирате по-добре почивките си оттук нататък. Имайте предвид, че скоро ще започне да се прави списъкът за 2014 г. и колкото по-рано запишете конкретните дати, толкова по-спокоен ще бъдете.

Естествено, първоначалният график често се променя, когато за един и същ период се струпват много желаещи да почиват, но практиката показва, че обикновено печелят най-бързите.

Да се върнем на отпуска за текущата 2013 година. По закон имате право да поискате писмено работодателят ви да ви прехвърли не повече от 10 дни за следващата година, но само ако имате “уважителни причини”. Право на шефа ви е да прецени дали да уважи или да отхвърли желанието ви.

Добре е да знаете, че той има право да отложи ползването на отпуск. Например, ако сте планирали почивка в натоварен период или ако по същото време отсъстват много от колегите ви.

Кои причини са уважителни?

Кодексът на труда не дава отговор на този въпрос. “Уважителни са тези причини, които възпрепятстват служителя да ползва платения си годишен отпуск в пълен размер. Например отмяна на резервация за почивка по независещи от него обстоятелства, невъзможност други членове на семейството да ползват отпуска по същото време”, обясни пред “Труд” Теодора Дичева, шеф на правната дирекция в Главната инспекция по труда. “Прехвърлените дни трябва да се вземат предвид при правенето на графика за 2014 г.”, добави тя.

Законът дава право за прехвърляне на максимум 10 дни, но въпреки това, ако имате още останали дни за почивка и не сте ги прехвърлили по официалния ред, “няма пречка да ги ползвате до изтичането на 2-годишния давностен срок”, каза Дичева.
Това означава, че реално може да оставите за догодина повече от 10 дни.
В края на 2014 г. изтича давността на отпуска от 2012 г., в края на 2015-а - за 2013 г. и т.н.

Практиката обаче показва, че отлагането на почивката води до натрупването на много дни за следващата година, което прави пълното ползване по-трудно. Затова недейте да превръщате прехвърлянето на дни в постоянна практика, защото рано или късно част от тях ще изгорят.

Законът дава възможност и за съвсем легално отлагане на целия платен годишен отпуск. Става въпрос за случаите, в които служителят не е успял да излезе във ваканция, защото е ползвал друг вид отпуск - за временна неработоспособност, бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете.

“Когато платеният годишен отпуск е отложен поради ползване на друг законоустановен отпуск, правото му на ползване се погасява по давност след изтичане на 2 години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му и работникът се е завърнал на работа”, каза Дичева. Например, ако служителка е в майчинство от март 2013 г. до февруари 2014 г., платеният отпуск от текущата година ще се пази чак до края на 2016 г.

311 фирми глобени заради ваканциите

Около 7000 нарушения на разпоредбите за ползване на платен годишен отпуск и заплащане на обезщетение за неползвани почивни дни са констатирали инспекторите по труда от началото на 2013 г. до края на септември.

В 311 от тези случаи работодателите са били глобени. До санкции се стига, когато е имало вредни последици за служителите, обясниха от Главната инспекция по труда (ГИТ). Минималната глоба е 1500 лв., но обикновено всички работодатели обжалват актовете, а съдът често се съобразява с тях.

Най-честите нарушения са неспазване на регламента за изготвяне на графици за почивните дни и непредоставяне на по-дълга ваканция на работници с намалена работоспособност, която им се полага по закон. Най-много актове трудовите полицаи са наложили в търговията на дребно, ресторантьорството, сухопътния транспорт, производството на облекло.

Има и оплаквания, че почивката се ползва фиктивно. В трудовите досиета има молби и заповеди за отпуск, но при проверките хората са на работа. Това ги лишава от правото им да получат обезщетение за неползвани дни при прекратяване на договора, обясниха от ГИТ. Друг проблем е, че понякога шефовете не се съобразяват с утвърдения график за отпуските.

Работници са сигнализирали контролните органи и за това, че работодателят им не им разрешава да излязат във ваканция, защото не може да им осигури заместник. Не са рядкост и оплаквания от жени, на които не им се разрешава да ползват платения отпуск, натрупан, докато са били в майчинство.
reg_reg1
Потребител
 
Мнения: 101
Регистриран на: 17 Яну 2011, 22:38

Re: прехвърлен отпуск над 10 дни от минала год гори ли?

Мнениеот onzitam4 » 23 Юни 2014, 20:25

По добре не оставяйте повече от 10 дни за следващата година, че утре шефа като ви каже "По закон имаш право да ползваш само 10 дни от миналата година, остатъка от миналогодишния ти отпуск е изгорял по давност", много ми е чудно какво ще направите - ще му дадете да чете тази статия, ли :lol:
onzitam4
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 07 Апр 2011, 17:10


Re: прехвърлен отпуск над 10 дни от минала год гори ли?

Мнениеот reg_reg1 » 11 Дек 2014, 23:27

http://www.starazagora.utre.bg/2013/12/ ... hen_otpusk

Не губим дни от платения годишен отпуск
01 декември 2013, 10:07 | Нели Нейкова

За останали дни, извън възможните 10 за прехвърляне в следващата година, важи двугодишна давност

До края на тази година работниците и служителите трябва да заявят в график периодите, в които ще ползват платения си годишен отпуск през 2014 год., а работодателите да утвърдят този график, припомнят от МТСП.

Лариса Тодорова, експерт в Дирекция "Трудово-правна" на министерството подчерта, че законодателят дава две възможности за отлагане на не повече от 10 дни в следващата календарна година от платения годишен отпуск. Единият вариант е от страна на работодателя и е по производствени причини. Втората възможност е с писмено заявление от страна на работника или служителя.

Съществува вероятност извън прехвърлените 10 дни да остава неизползван платен годишен отпуск. По думите на Тодорова, това са изключения, защото законът е предвидил възможност за работника, ако отпускът е бил заложен в графика и работодателят не му е разрешил ползването, работникът сам да определи кога ще използва дните. Ако при работодателя не е постъпвало искане за ползването на отпуск, то той би следвало да предостави едностранно тази възможност.

Ако се спазват разпоредбите на КТ, не би следвало да остават дни извън 10-те позволени, уточнява Тодорова и допълва, че ако все пак страните не са спазили закона и се е стигнало да има такива останали дни, се прилага правилото на двугодишната давност. Това означава, че отпускът може да се използва в рамките на 2 календарни години, считано от годината, от която е останал. Например, ако са останали неизползвани дни от отпуска за 2013г., извън 10-те разрешени за отлагане, то тези дни могат да се използват през 2014г. и/или 2015г.

Целта на закона е да се осигури ползването на платения годишен отпуск, без да се натрупват неизползвани дни, подчерта Тодорова.
reg_reg1
Потребител
 
Мнения: 101
Регистриран на: 17 Яну 2011, 22:38


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron