начало

244 кандидати са допуснати до външния конкурс за административните съдилища 244 кандидати са допуснати до външния конкурс за административните съдилища

zapis na zapoved

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


zapis na zapoved

Мнениеот minasss » 20 Апр 2004, 22:27

Следва ли да се приеме, че запис на заповед, в който е посочено място на плащане, но не е посочено място на издаването и адрес до името на издателя, е нищожен?
minasss
 

Re: zapis na zapoved

Мнениеот harmaiani » 21 Апр 2004, 12:30

Мисля, че да.
harmaiani
 

Re: zapis na zapoved

Мнениеот alaia » 21 Апр 2004, 12:41

vij chl.536 (4) ot TZ.
Mislia,che ne e nistojen.
alaia
 

Re: zapis na zapoved

Мнениеот nsv » 21 Апр 2004, 17:36

Мястото на издаване е един от основните реквизити на ЗЗ , ако няма място на издаване Районният съд ще ти откаже издаването на изпълнителен лист . Един съвет ако е писана с химикал ЗЗ просто добави мястото на издаване с химикал който има подобен цвят на мастилото и няма да имаш никакви проблеми .Късмет !
nsv
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 24 Мар 2004, 02:42

Re: zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 21 Апр 2004, 18:04

Относно допълването на мястото на издаване - справка Наказателен кодекс:
"Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или преправи съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до две години.
(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години."
alexander_tonev
 

Re: zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 21 Апр 2004, 18:26

Записът на заповед е нищожен, ако не е посочено място на издаването и няма възможност да се приложи презумпцията по чл. 536, ал. 4 ТЗ. Известно е, че при менителничните ефекти принципът е - липса на реквизит - нищожност. Законът е предвидил посочването на място на издаване като особено важен реквизит, не на последно място защото писмените документи се подчиняват на закона по мястото на тяхното съставяне - lex loci actus /чл. 142 ГПК/. Затова вашият ЗЗ е нищожен и може да се използва само като писмено доказателство в исков процес - напр. като разписка за дадена в заем парична сума.
alexander_tonev
 

Re: zapis na zapoved

Мнениеот minasss » 27 Апр 2004, 08:49

По въпросният запис на заповед, в който няма място издаването има издаден изпълнителен лист, образузавано изпълнително дело и заплатени по изпълнителното дело40 000 лева при приложениена чл.348 от ГПК. Отрицателният установителен иск, че не се дължи по този запис поради това, че е нищожен е предявен сега. Не смятате ли, че съгласно чл. 536 от ТЗ място на плащането, място на издаване и адрес до името на издателя са взаимно заменяеми реквизити?
minasss
 

Re: zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 27 Апр 2004, 09:30

В тази връзка чл. 536, ал. 3 и ал. 4 ТЗ установяват презумпции. Обаче презумпцията по ал. 3 само, че мястото на издаване се смята и за място на плащане, а не обратното. Липсата на място на издаване се санира по ал. 4 - ако е посочен адрес /място/ до името на издателя - защото най-често така би го посочил издателят. Обаче за мен не може да се поддържа, че "място на плащането, място на издаване и адрес до името на издателя са взаимно заменяеми реквизити". Първата презумпция се отнася до т.нар. домицилирана менителница/ЗЗ - трябва да се посочи изрично място на плащане, различно от местожителството на платеца/издателя, иначе плащане се дължи в местожителството му. А втората презумпция се основава на обичайния начин на посочване на местожителството - "Х от гр. София". Констриуране на нова презумпция, която да приравнява местоплащането на местоиздаването би било недопустимо. Според мен трябва да се приложи чл. 536, ал. 1 ТЗ - нищожност.
Надявам се въпреки тези разсъждения делото да е във Ваша полза!
alexander_tonev
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron