начало

Все така няма кандидати за председател на ВАС Все така няма кандидати за председател на ВАС

Ще падне ли срокът за разследванията

Дискусии и предложения по проекти за закони


Ще падне ли срокът за разследванията

Мнениеот kontrol » 15 Май 2007, 11:30

По този въпрос се питат в статия на в. "Дневник"

Прокурори от ЕС предлагат разследвания без край
Другата идея е за по-дълги арести

от Павлина ЖЕЛЕВА
http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=339693

Да няма срокове за раследванията и пред съда да могат да се представят доказателства, събрани от редови полицаи. Това предлагат експерти от Австрия и Холандия, които работят по европроект на българската прокуратура, финансиран с 800 хил. евро от ФАР. Според тях в България трябва да има единен регистър на всички банкови сметки и да се ограничи плащането в брой при сделки с имоти и дружествени дялове.

Според новия Наказателно-процесуален кодекс (НПК), който действа от една година, разследванията трябва да приключват за два месеца като срокът може да бъде удължен с още четири, а с още повече - само по преценка на главния прокурор. Въвеждането на изискването за бързина при разкриването и доказването на престъпленията беше сочено като основно изискване за членството на България в ЕС и като едно от големите предимства на новия кодекс.

Само от началото на годината обаче главният прокурор Борис Велчев е затрупан с над 8 хил. искания от прокурори от цялата страна да удължи сроковете на разследванията им. Според шефа на прокуратурата във Виена Вернер Плайшл сроковете в България са твърде кратки и ще имат дисциплиниращ ефект, само ако прокуратурата наистина има капацитет да си свърши работата за толкова време. Зам.-главният прокурор Христо Манчев обясни, че трудностите идват от това, че според НПК всяко доказателство, събрано след изтичането на срока, не може да се представи в съда.

Според Плайшл арестът по време на разследването също не трябва да е ограничен. Сега задържането за тежки престъпления е до една година, а в някой случаи до две години. Той обясни, че ако сроковете са твърде кратки, опасен престъпник може да излезе преди разследването срещу него да е приключило. За да не се нарушават човешките права, експертите предлагат съдът да се произнася служебно на всеки 2-3 месеца дали човекът трябва да стои в ареста.

Освен това според Манчев пред съда трябва да се представят всички доказателства, а не само събраните от дознатели и следователи. Европейските специалисти препоръчват и неограничено използване на агенти под прикритие и лансират старата идея на МВР, която на два пъти беше отхвърлена, началниците на "къртиците" да се разпитват вместо тях. Една от идеите е в България да се въведе съдебна заповед за арест. С нея съдията ще задържа обявени за издирване без да е нужно те да се явяват пред него.

Освен прокурори от Австрия, Холандия и България в проекта участват и представители на Министерството на правосъдието и МВР. Засега те не са се ангажирали, че ще внесат в парламента тези поправки в НПК.



Работа за съда в Страсбург
http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=339741

Прокурори от Австрия и Холандия предложиха озадачаващи промени в съвсем пресния Наказателно-процесуален кодекс . Една от тях предвижда да отпаднат сроковете в предварителното разследване, тъй като прокуратурата нямала капацитет да ги спазва. Сега срокът е два месеца, като може да се удължи с още четири, а повече - по преценка на главния прокурор.

Предложението е в разрез с досегашната тенденция в наказателния процес за дисциплиниране на предварителното производство. Сроковете в разследването бяха въведени преди седем-осем години, за да сложат край на безвремието, което позволяваше един човек да пребивава в статуса "обвиняем" десет и повече години, без гаранция, че следствието срещу него някога ще приключи. Този механизъм беше успешно използван с цел изнудване при предишните ръководства на прокуратурата. Това струваше на държавата десетки осъдителни присъди в Европейския съд за правата на човека в Страсбург, а на данъкоплатците - стотици хиляди евро обезщетения, тъй като подобен тип дела са от най-масовите и винаги биват печелени от жалбоподателите. Те обаче ще са нищо пред задаващите се, ако промяната бъде приета.

Аргументът, че сроковете са неподходящи заради недостатъчния капацитет на прокуратурата, не звучи сериозно, освен ако не означава публично признание, че прокуратурата ни е анахронична и неподходяща за прилагане на съвременните закони. Това наистина е големият проблем и за съжаление никакви експерти и проекти не предлагат решение за него.

Като се замисля, същият проблем го има при съда, само дето някой там се е сетил да каже, че сроковете са инструктивни.
Кардиналното решение трябва да се вземе, като се изходи от променената обществена обстановка - живият граждански оборот и криминалната статистика (но не съдебната, а полицейската). Т.е. делата са повече, трябва и повече персонал. Не може един съдия да има постъпление примерно по 2 дела на ден.
Палиативното решение би могло да е да се удължът сроковете, за да се разтовари малко Б. Велчев. Макар че точно той правилно почна да рие за делата, изостанали по шкафовете. Но да падат сроковете е абсурдно.
Явно тези експерти са специално подбрани. (Макар че пишеше: градския на Виена прокурор).
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот Gabi1 » 15 Май 2007, 18:58

В някои случаи 2 месеца са наистина много кратък срок. А да ти се провали делото, само защото нещо си не е пристигнало на време и то не по твоя вина, е наистина абсурдно.
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

балансът така и не бе намерен

Мнениеот delo_1981 » 15 Май 2007, 19:43

За съжаление- както при всички поправки на килограм, балансът така и не бе намерен. Безумното протакане на срока по стария ред и сегашното претупване на нещата, писане на протоколи със стари дати и вършене на явни документни престъпления от разследващи органи седят все от едната страна на чертата- от недоизпипаната.
Не е нормално за два месеца да се очаква приключването на дело за документно престъпление, убийство, камо ли разкриването при неизвестен извършител. Нали за бързина и ефективност се биха в гърдите? Ефективността от промяната- специално в нормите за срок, така и не се почувства. Напротив, създава напрежение, нежелание да се рови в едно дело- не дай, Боже, да излязат данни за разследване на друго престъпление, подписване на документи със стари дати, уговаряне с експерти, адвокати и глупаво спиране без реално основание само и само след възобновяването на делото да текат още няколко месеца срок... Писането на искания до по- горната прокуратура се превърна в копи- пейст функция на прокурора. За бързината на пощата и това как пък размотаването на едно дело по сто службици и деловодителки за какви ли не видове печати затормозява и без това астматично дишаща система. Нямам търпение да ме опровергаете :D
Аватар
delo_1981
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 03 Дек 2006, 20:23

Мнениеот Gabi1 » 15 Май 2007, 21:45

Хич и не мисля да опровергавам :twisted:
Имам следния куриоз - няколко възобновени дела с почти изтекъл давностен срос с указания да се провери къде ли не докъде е стигнало издирването на укрил се извършител.... Да, ама двата месеца ми изтекоха, а отговори на писмата няма.... какво, да ги спра пак, докато получа отговори? А потърпевшия ми се изсмя в лицето, като разбра за какво го призовавам....той вече го бил забравил
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот Star_doznatel » 16 Май 2007, 13:27

Сроковете трябва да паднат, но не само те...!
Star_doznatel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 06 Яну 2007, 15:09
Местоположение: Видин

Мнениеот dizhel » 18 Май 2007, 12:19

Правилно :!: абсурдно е да събират годни доказателства само дознателите, всички останали служби са напълно безправни в това отношение абсурд :x
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Мнениеот Star_doznatel » 11 Юли 2007, 07:01

По отношение на следствието и върнатите възобновени стари дела, явно е сработил стария казармен навик – създай паника и после гледай сеир. Ако нямаше срокове това нямаше да е възможно. Живота е показал и показва, че в условията на срокове се работи добре само по кокошкарите. Да ама ако няма срокове .... и решат ..... група дознатели ... или следователи ... да разплетат един дедесарски чорап /а може би чорапогащник или ризогащник/ колкото време искат, колкото човека се разберат /или им разпоредят/. Без доклади преди да съберат доказателства достатъчни за осъждането на ЧОВЕКА. Как си представяте ЧОВЕКА през това време да тъне в неведение, защото ако случайно разбере то това ще е възможно само от страна на разследващите. И в един момент, след няколко месеца или години, му натресат всичко на главата,. Ами неприятно ще му бъде на ЧОВЕКА. .... Поради, което – всичко на доклад, в служебния бюлетин – за медиите и т. н. Защото ЧОВЕКА е по близко от нас до тези, които пишат законите. Нищо чудно и да участва в усвояването на онези 800 хиляди евро, вследствие на което група мастити магистрати от Европа ни препоръчаха да махаме сроковете.
Star_doznatel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 06 Яну 2007, 15:09
Местоположение: Видин

Мнениеот dizhel » 17 Юли 2007, 20:32

За качеството на "новото" НПК, няма смисъл да говорим. Това беше поредната недоумица на няколко адвокати, бивши прокурори и пр.политици, като единствената му цел беше да рапортуваме пред ЕС, че видите ли оптимизираме разследването в бг-то, това ще става бързо и качествено. Всичко остана на книга, а реалноста е че вкараха всички разследващи в страхотен батак :shock: Не съм съгласен със становището, че само юристи(следователни, дознатели и прокурори) могат да събират годни доказателства, а всички останали, като говоря най вече за полицейските служители са някакви олигофрени, които не могат да напишат и един протокол за обиск, изземване или елементарен оглед. Така де хващат постоваците някое дилърче с 20-на дози, преджобват го, написват си протокол за обиск по ЗМВР и го карат в РПУ- то. Според НПК този протокол става само за задоволяване на някои хигиенни нужди. Не знам но нещо ми се струва нередно в тази работа. Доколкото имам наблюдения из цивилизования свят, това не е така[/list]
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron