начало

Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години

конкурс за административни съдии

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Мнениеот tanny » 04 Дек 2006, 17:13

приемам го като комплимент. благодаря ти. но може би точно хората на които се налага да са рационални дълбоко в себе си запазват идеализма. мисля че ти си по голям идеалист от мен - заради непримиримостта ти с пороците на системата. за това, че отстоявайки мнението си влезе в открит и непримирим конфликт с доста от хората, които се изявиха в този форум. все пак налага се да бъдем доста по прозаични. като административни съдии ще решаваме някои дребни ежедневни казусчета. няма да творим право. не се налага - това е запазена територия за академиците (каквито у нас няма - преписването е масово, както и недомислието). и за върховните съдии - все пак трябва доста и дълго да поработиш за да стигнеш това ниво в йерархията.
tanny
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 05 Фев 2004, 14:59

Мнениеот katya01 » 04 Дек 2006, 17:26

Maimundere, Проблемът е, че се идентифицирам като българка. Имам американски акцент никой не би познал, че съм българка, но не мога да лъжа за толкова важни неща! Имам британски паспорт, но ... съм българка. Последните месеци се изписа много за България - всичко отрицателно се изнесе в британския печат. Срам! Преди беше по-добре като не пишеха!
Не спирам да чета български вестници. Рядко се изказвам. Влязох в тая тема, за да дам надежда на "неуспелите и излъгани" кандидати. За пореден път, обаче, всички скочиха срещу мен. Това е!

П.С. Тани, харесваш ми! Ако бях в Бг, сигурно щяхме да бъдем приятелки! Последно мнение! Чао ;) и ще хвърлям по едно око!
katya01
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 09 Юни 2006, 22:04

Мнениеот tanny » 04 Дек 2006, 17:34

и на мен ми се иска да бъдем приятелки. винаги съм била любопитна към инакомислието и хората, които го проявяват. не е задължително да го споделям, но другата/ите гледна точка винаги е важна за да получиш малък ориентир в ситуацията. радвам се че се запознахме.
tanny
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 05 Фев 2004, 14:59

Мнениеот maimundere » 04 Дек 2006, 17:36

Кате, всичко това, което казваш е в голяма степен вярно...само се подразних от начина по който го поднасяш... :D
maimundere
Потребител
 
Мнения: 200
Регистриран на: 02 Окт 2006, 16:52

Мнениеот cobra_2 » 04 Дек 2006, 20:21

[quote="katya01"] Влязох в тая тема, за да дам надежда на "неуспелите и излъгани" кандидати. За пореден път, обаче, всички скочиха срещу мен. Това е!

Кате, Кате! На мен поне, честно казано ще ми липсваш (във форума разбира се). Май само ти и аз си позволихме да кажем по-голямата част от истината. НИто ти участва, нито аз. Но възмущението и на двама ни е основателно. С тази разлика, че аз практикувам в БГ. Това до голяма степен ме кара искрено и съвсем благородно да ти се възхищавам и мъничко да ти завиждам (поне за перспективите, които имаш пред себе си). За жалост на моята възраст не бих могъл да разчитам на нищо повече от практика пред БГ-съд. И понеже както по-рано писа "светлината в тунела е от идващия влак", се моля, дано децата ни доживеят истински честни конкурси и феърплей.
Плава си за лъжицата катран в кацата с меда. Личното ми мнение обаче е, че в конкретния случай ВСС направи поредния опит с лъжица мед да оправи кацата с катрана.
Чао. На мен поне ще ми липсваш във форума. А тези дето те плюят ... дядо казваше, сложи си ги на ... та да не ходят пеш.
cobra_2
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 05 Яну 2006, 19:30

Мнениеот stara » 04 Дек 2006, 20:52

Здравейте, съжалявам за малкото въпроси на отправеното от мен предложение, надявам се, че това се дължи на наличието на достатъчно знание относно работата, която ви очаква като съдии, но от уважение към тези, които са задали своите въпроси ще се опитам да им отговоря:
krem_karamel : Наистина ме интересува, за да сверя своите критерии : имате ли деца и семейство ?
Да – имам семейство, което понякога трудно проявява разбиране, но в началото на кариерата ми бях сама и работата беше 100% от живота ми. Последните години успявам да съчетавам нещата, благодарение на опита и помощта на съпруга ми, който е извън съдебната система и не е адвокат ( обичайната комбинация), но оценява моите усилия за спазване на законоустановените срокове и вярва, че някой ден няма съдиите няма да са толкова много натоварени. Доста трудно изтърпя последните месеци, в които съчетавах работа и подготовка за изпит, но това е минало и сега у дома всички са щастливи (поне временно).
Сега ме интересува какво ще се случи ако някой не встъпи? Естествено – никой не знае. При липса на изрична правна норма в зависимост от волята на ВСС може да се пристъпи към нов конкурс ( ако няма нов ЗСВ до тогава) или до приложение по много далечна аналогия на чл.10д, ал. ал.5 ЗДС, която гласи „ (Нова - ДВ, бр. 24 от 2006 г.) Ако назначеният служител не встъпи в длъжност или не положи клетва съгласно чл. 14, органът по назначаването издава акт за назначаване на следващия класиран кандидат или ал. 6 (Нова - ДВ, бр. 24 от 2006 г.) Алинея 5 може да се прилага и в случаите, когато в едногодишен срок заетата въз основа на конкурс длъжност или друга длъжност със същите функции се освободи”. Второто тълкуване е малко вероятно поради липсата на математическо мислене при изготвяне на Наредба №2/06г. на ВСС и невъзможност за спазване на първия основен принцип за назначаване според получен „бал” с оглед извършените вече назначения и невъзможност за разместване на назначените кандидати на друго място, представляващо поредно тяхно желание, когато първото им желание остане свободно.

denni_law: колеги, имате ли някаква информация от тук нататък какво ще трябва да правим за встъпването в длъжност?
Според чл. 86, ал.1 КТ трудовото правоотношение възниква от обявяване на кандидата за избран. Ал. 2 (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Избраното лице е длъжно да постъпи на работа в 2-седмичен срок от получаването на съобщението за резултата от избора. При уважителни причини този срок е до 3 месеца. Ал. 3 Изпълнението на задълженията по трудовото правоотношение започва с постъпването на избраното лице на работа. Ал. 7 Трудовото правоотношение с избраното лице, което не постъпи на работа в срока по ал. 2, се смята за невъзникнало.
С оглед съдържанието на протоколите на ВСС за назначаване на съдии в АС считано от 15.02.07г. и липсата на изрична правна норма в ЗСВ следва, че ВСС трябва да уведоми всички назначени за това обстоятелство и ако го извърши преди 15.02.07г. от тази дата ( 15.02.07г. ) започва да тече срок за встъпване в длъжност. Може да се приеме, че е налице уведомяване и чрез обявлението в интернет, но и в този случай срокът започва да тече от 15.02.07г. В този 2-седмичен срок трябва да се явите в съответния съд ( къде ще се ситуира като сграда остава всеки сам да разбере за своя град) и пред съответния председател ( който до тогава трябва да е избран от ВСС и евентуално изменена неговата дата на встъпване в по-ранна от тази на останалите съдии) или пред адм.секретар ( който трябва да е назначен) да подпиша Акт за встъпване и положи Клетва ( изразявасе също в подписване на лист, на който е изписана клетвата по чл. 107 ЗСВ. Всеки съдия при първоначално встъпване в длъжност полага следната клетва: "Заклевам се в името на народа да спазвам точно Конституцията и законите на Република България, да изпълнявам задълженията си по съвест и вътрешно убеждение, да бъда безпристрастен, обективен и справедлив, да допринасям за издигане престижа на професията, да пазя тайната на съвещанието, като винаги помня, че за всичко отговарям пред закона. Заклех се!", освен ако в момента не сте съдии и вече сте се полагали клетва. До колкото знам в някои съдилища полагането на клетва става тържествено пред всички съдии, но в нашия случай на едновременно назначения какво ли ще се случи. Важно от юридическа гледна точка а Акт за встъпване и Клетва, които да бъдат подписани преди първото действие като съдия.
maimundere Приключвам тук своето участие...чакам ви в следващия форум! Ще ми липсвате, така че хайде да не прекъсваме контакти! Без значение кой от коя страна ще практикува, всички ще прилагаме законите...Да го направим заедно???
Ти беше един от любимите ми участници във форума заедно с maradi, kemas, kasidi, softy, edit, turtose, vtora и tituis и те моля не напускай форума, защото не мога да си представя как по друг начин може да поддържам контакт с теб ( не зная дали ти ще искаш въобще да контактуваш с мен, която не познаваш, но аз те приемам за близка и отношението ми към теб изключително положително). Ако ти имаш идеи и желание за възможност за среща в друг форум – пиши ....

poliskon Къде обаче пише какво трябва отсега нататък да се прави във връзка с назначението?
Едно от първите неща което трябва да научите като съдия да откривате приложимия закон – може да опитате, а може и да ми повярвате – вече съм отговорила по-горе. Не е трудно и сам да се справите: установявате фактите, преценявате кои са правнорелевантни и намирате в хипотезата на коя правна норма се съдържат, след което прилагате нейната диспозиция/санкция в зависимост от случая...УСПЕХ!!! Нали не звучи трудно, това е най-елементарното обяснение, ако имате време може да се научите и на по-сложно изразяване и обяснение на същата конструкция, след което над нея да надграждате знания и опит.

tanny Кое ви кара да приемете съдийската професия?
Не съм работила нищо друго и не мога да направя сравнение. Инетерсът към работата на съдията беше събуден у мен от мой асистент в СУ, шансът да започна именно тази работа беше в обявения конкурс за младши съдии веднага след завършването ми, а любовта към професията предадена от съдиите, с които заседавах в началото.

Вероятно има и други наивници като мен които си мислят че може и да обърнат колата. това според теб мотивация ли е да влезеш в системата?
Разбирам въпроса в контекста на изказването в смисъл, че „колата (съдебна система) не си е съвсем на мястото и трябва да се „обърне”, за да започне да се движи добре и безаварийно. Спокойно и аз съм от тях и оцелявам в тази система вече доста години, опитвам се да спазвам всички правила и срокове, отделям внимание на всяко написано и казано изречение от страните, минавам доклад в срок, не отлагам дела без причина, пиша определения и решения относително разумно и бързо, обикновено ми ги оставят в сила, не сравнявам натовареността на колегите с моята, тяхното кариерното развитие с моето собствено, защото всички дела са еднакви. Вярвам, че всички правят така и това ме мотивира да продължавам, а обстоятелството, че общественото мнение не оценява системата положително означава, че трябва да се старая повече и вярвам, че някой ден всеки елемент от системата ще функционира съобразно законите и в сънхрон. Ако мотивацията ти е : „ТИ да работиш съвество” и по този начин да допринесеш хората да ограничат времето, което трябва отделят за проблемите си в съда ( бързина на процеса) и да остават убедени, че решението на съда е законосъобразно и правилно (независимо от това дали е в тяхна полза), значи си в правилна посока. Мотивацията : „ТИ да променяш системата”, може да ти донесе разочарование, защото съдията не е администратор и управленец, който може да оказва влияние върху работата и поведението на останалите си колеги ( извън тези в неговия състав), тези функции не са част от съдийската професия в тесен смисъл на думата.
stara
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Дек 2006, 08:19

Мнениеот crazyfrog » 19 Окт 2007, 15:36

Всичко, казано в много от горните постове са пълни глупости !!! Всеки става съдия по една единствена причина - да взема голямата заплата на сигурната - несменяема държавна работа ! Искам да ви видя всички преждеговорящи дали щяхте да ходите по тези конкурси, ако съдиите вземаха 300 - 400 лв. ??????!!!!!!
crazyfrog
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Юли 2007, 13:49

Мнениеот genius75 » 19 Окт 2007, 16:18

Лудата жаба е абсолютно права! За 300 лв. както казваше някога Еванджелиста "не ставам от леглото" ! Тва е деца! Парите въртят света, колкото по-рано го разбере човек, толкова по-малко шамари ще "изде"!!! 8)
genius75
Потребител
 
Мнения: 525
Регистриран на: 20 Ное 2006, 18:35

Мнениеот crazyfrog » 19 Окт 2007, 16:59

Благодаря, genius75, за подкрепата и мисля, че не е здравословно чак толкова да се вживява човек в една професия...времената се менят...
crazyfrog
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Юли 2007, 13:49

Мнениеот kasidi » 19 Окт 2007, 17:47

Бих казала не е само за заплатите,макар че хич не са за пренебрегване в по-голямата част за България.След пет месеца дела в новите административни съдилища,погледнете сайтовете на всеки един от тях/вече ги има/ и вижте как са натоварени.Та за 2000 лв редовни всеки месец колко работа е свършил един съдия през тия пет месеца.Изобщо проблеми бол,ама си има държавно управление,което да ги пресмята тия работи :roll:
kasidi
Потребител
 
Мнения: 327
Регистриран на: 24 Яну 2006, 19:00

Мнениеот mitko6 » 19 Окт 2007, 21:16

Това е поредното странно изказване! Отново някой си позволява недопустими изказвания! Ако не си доволен от съда, има по-висша инстанция! Тъй като нямаме мотивите пред себе си, трудно е да преценим дали това решение е правилно или не, но така поднесено, мотивите биха били абсурдни! Не е секретно да се изнася информация за принадлежността на някой към бившата ДС, но е секретно делото, образувано по жалба на този, който обжалва решението на тази комисия!
Но повече информация може да ни дадат "агентурните другари"!

Евтим Костадинов се усъмни:
Засегнати от закона за досиетата оказват натиск върху съда
Магистрат не вижда връзка между Държавна сигурност и ДС
Степан Хиндлиян
18 Октомври 2007
http://mediapool.bg/show/?storyid=132934


Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов е на мнение, че “някой е упражнил натиск върху решението на Софийски административен съд в лицето на съдия-докладчик Ралица Романова”, отменящо решение на комисията за принадлежността на варненския шеф на партия ГЕРБ Павел Димитров към Държавна сигурност (ДС). Това каза Костадинов пред Mediapool в четвъртък, ден след като Димитров оповести публично съдебното решение, което се води секретно. Шефът на Комисията по досиетата не пожела да коментира откъде е оказан натиск върху съда, като уточни, че това трудно може да се докаже.

“Тази поръчка не идва от “ниски етажи”, а от лица, които са засегнати от закона за разсекретяване на досиетата и работата на комисията”, поясни Костадинов. По думите му тези хора ще използват всички властови ресурси, за да спъват отварянето на досиетата, вместо да решават сериозните проблеми на държавата, като икономическите, например.

Евтим Костадинов аргументира мнението си с факти от мотивите на съдебното решение, според което Павел Димитров, обявен от Комисията по досиетата за щатен сътрудник на ДС, не е бил такъв. Това е първото отменено по съдебен ред постановление на Комисията по досиетата.

За Софийския административен съд не било доказано, че “конфигурацията ДС безспорно означава, че става дума за Държавна сигурност”. Освен това, в мотивите си по делото съдийският състав начело с Ралица Романова не взема пред вид доклада от МВР, предаден на Комисията по досиетата, в който се съдържат всички документи, изисквани по закон за проверяваните лица. В становището на МВР се потвърждава, че Димитров се е водил на отчет към ДС.

Комисията по досиетата обяви принадлежността му към ДС през юли т.г., когато бе огласено миналото на членовете на Висшия съдебен съвет. За Димитров бе съобщено, че е служител на ДС, работил за Областното управление на МВР във Варна. Комисията се позова на заповед, с която през 1980-те години Димитров е изпращан на курсове в Съветския съюз към МВД-Волгоград, а след това и в Ленинград. През 1990 г. е преназначен за началник на отдел следствен – Варна при Главно следствено управление-МВР и му е присвоено звание полковник от ДС. Уволнен е през 1992 г. по собствено желание, като пенсионер “първа категория”.

Документ, с който Павел Димитров е получил 20 лв. за извършване на “агентурно-оперативна дейност”, също не е отчетен от съда като доказателство, че става дума за дейност в полза на ДС.

Евтим Костадинов смята, че решението на Софийския административен съд изглежда още по-странно, като се вземе под внимание и това, че прокурорът по делото не е поддържал жалбата срещу Комисията по досиетата.

Костадинов потвърди, че комисията му ще обжалва пред тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС).

Според Евтим Костадинов целта на оказвания външен натиск е се създаде съдебна практика срещу решенията на новата структура за разсекретяване на досиетата.

Новият закон за отварянето на архивите на ДС бе приет през декември м.г. с голямо парламентарно мнозинство и при безпрецедентен “натиск отгоре”, както се изразяваше депутат от левицата, досиетата да не бъдат изцяло разкрити.

Комисията по досиетата стана обект на директни атаки от страна на президента Георги Първанов, вътрешния министър Румен Петков, на външния министър Ивайло Калфин, и др. след като официално бе потвърдена принадлежността на държавния глава към ДС. Същите трима политици бяха в основата на натиска спрямо премиера Сергей Станишев за промени в закона за досиетата, чрез които да бъдат скрити български посланици и дипломати, които са работили за ДС и които и в момента са ангажирани с тайните служби. През август депутати от БСП признаха, че с тях са сондирани законодателни промени, но към момента няма признаци да се работи по такива.
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57

Мнениеот mitko6 » 19 Окт 2007, 21:18

Съжалявам, два пъти съм пейстнал едно и също изказване :oops:
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57

Предишна

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron