Колеги, една статия от наш колега адвокат във вестник "Дневник" от днес направо ме потресе. Статията е озаглавена "Какво означава предпазна клауза в правосъдието" < http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=256540 > Авторът така и не отговаря на въпроса, който сам задава в началото. Повдигам тази темата, защото все пак това е юридически форум и тук е мястото за такива дискусии.
Тезата на автора е, че "дори да бъде задействана предпазната клауза, статусът на член на ЕС дава възможност на България да стане страна по Луганската конвенция и по този начин да си осигури единен и привилегирован, макар и не в степента на Регламент 44/2001 режим за признаване и изпълнение на българските съдебни решения."
Какво означава това? Имаме предпазна клауза по глава "Правосъдие и вътрешен ред", но приемаме и Луганска Конвенция, която се прилага между членките на ЕС, от една страна и ЕФТА страните, от друга (тъй като те не са членки на ЕС и по отношение на тях регламент 44/2001 не се прилага). Ние ратифицираме Луганска Конвенция, позовавайки се на това, че сме член на на ЕС. Дотук ОК! Но осигурява ли си по този начин за РБ единен и привилегирован режим за признаване и изпълнение на съдебни решения в ЕС? Каква би била евентуална защита по процедура за признаване на решения в страна от ЕС?
Отговорът е елементарен и всеки сам може да отговори. Но за целта първо трябва да си отговорим на въпроса: какво означава предпазна клауза по глава "Правосъдие и вътрешен ред"? Това означава само едно и то е "специален режим за признаване на решенията на съда на РБ". Специалният режим дерогира общия ще ти кажат студентите в трети курс. ОК! Да приемем, че те не разбират.
По кой режим се признават решения на съд в страна членка на ЕС? Елементарно. Те се признава по реда на Регламент 44/2001 (изключението е Дания). Луганската Конвенция се прилага относно държавите от ЕФТА. За решенията на българските съдилища, обаче, има предпазна клауза. Следователно тези решения не могат да ползват облекчения ред на признаване в страните членки. Няма съд в ЕС, който ще признае решение на съд на страна членка по реда на Луганска Конвеция, а не по Регламент 44/2001. Просто Регламент 44/2001 се прилага по отношения на съдебните решения на страни членки! След като станем член на ЕС и имаме предпазна клауза, то не не може да заобиколим тази клауза, чрез механизъм, който е приложим за страни-нечленки и е идентичен с Брюкселска Конвенция. Просто и логично!
Съгласен съм с автора, че това ще има пряк негативен ефект върху българския пазар на юридическите услуги, но нима той самия не е още едно докателство, че ние просто не сме готови!
- Дата и час: 14 Дек 2024, 02:56 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Какво означава предпазна клауза в правосъдието
|
|
1 мнение
• Страница 1 от 1
1 мнение
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта