Страница 1 от 1

Въпрос за договор за оглед на имот

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2017, 01:00
от abrev
Преди известно време подписах договор за поръчка за оглед на имот към агенция за недвижими имоти. Накратко договора ме задължава да платя комисионна на агенцията, ако закупя някой от имотите на които сме ходили на оглед с брокер от агенцията. До тук всичко е наред.
Притеснението ми идва от това, че на договора имаше 12 празни позиции на които да се въвеждат разгледани имоти. До сега съм била на 4ри огледа с тази агенция т.е., останали са 8 празни позиции. Искаше се само един подпис за целия договор, който съм дала. Попълненият договор е в тях, на мен дадоха само една празна бланка на договор.
В този случай те могат ли да си въвеждат каквото си поискат на останалите празни позиции?
Например, ако закупя имот, който не е от тях и не съм ходила на оглед за него с тях, те могат ли в последствие да си го въведат във въпросния договор и по този начин да търсят обезщетение (комисионна)? Възможно ли е да направи нещо такова агенцията? Възможно ли е да докажа, че всъщност не са ми го предложили те (не съм била на оглед с тях)? Как мога да се защитя?
Това ми е първи досег с агенция за недвижими имоти. В началото не виждах нищо нередно, но от скоро време имам тези притеснения и тревоги. Моля за съвет.

Re: Въпрос за договор за оглед на имот

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2017, 01:13
от ivan_lawyer
Глупаво е да оставите така бланка - това е един вид разписка, с която доказвате.
Имате право на свидетели, така, че не се безпокойте.

Все ще намерите познат, който да каже, че не сте били там.

Всъщност едва ли искат нещо да направят, просто ги е страх да не се откажете от агенцията им.
При едно съдебно дело ще се спънат ако тръгнат да обясняват за какво иде реч.

Re: Въпрос за договор за оглед на имот

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 10:27
от kitchinut
Благодаря ви за въпроса. И вашите отговори ме карат да знам повече за това. Това ми беше много полезно.

Re: Въпрос за договор за оглед на имот

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 11:00
от ivanov_p
Истината е, че договорите трябва да се спазват. На практика неизрядна страна са клиентите на АНИ, които са принудени да измислят какво ли не за да се "подсигурят" и често то не е каквото е редно да бъде. Трябва със законови промени да се изчисти работата на АНИ, така както е по света и да бъдат защитени двете страни. Законодателят ни винаги трябва да изхожда от необоримата презумпция, че българинът е недобросъвестен и в графата на ценностите седи между измамник и мошеник.