eva_mrnv написа: А какви според Вас са основанията да се иска едно съдебно решение да бъде обявено за нищожно? И дали в допълнение на това може да се иска да бъде обявен за нищожен изпълнителен лист?
Нищожно e съдебното решение, постановено от ненадлежен орган или в ненадлежен състав, извън правораздавателната власт на съда, не в писмена форма, абсолютно неразбираемото решение или неподписаното решение.
В практиката на Европейския съд по правата на човека е прието нееднозначно, че всеки съдебен състав, разглеждащ дело при неспазване на вътрешните правила за назначаване на съдии, не отговаря на изискването съдът да е "създаден в съответствие със закона" и това изискване ще е нарушено винаги, когато "даден трибунал не функционира в съответствие със законовите норми, регламентиращи дейността му" - дело "Miracle Europe Kft v. Hungary" No 57774/13, дело Zand v Austria No 7360/76, 15 DR 70 at 80 (1978) Com Rep; CM Res DH (79) 6, и дело Buscarini and Others v San Marino No 31657/96 hudoc (2000) DA). Следователно, ако не са спазени вътрешните правила за назначаване на съдии, е налице нарушение на същото изискване (дело Posokhov v Russia 2003 – V; 39 EHRR 441, и Fedotova v Russia hudoc (2006), а също и дело Lavents v Latvia hudoc (2002) и дело DMD Group v Slovakia hudoc (2010) и др.
Изпълнителен лист не може да се обезсили като нищожен, тъй като той сам по себе си не представлява властническо волеизявление на съда, сам по себе си не създава права и задължения, а единствено обективира диспозитива на вече постановеното съдебно решение.
Основанията за отмяна на влязло в сила решение са други:
Чл. 303. (1) Заинтересованата страна може да поиска отмяна на влязло в сила решение, когато:
1. се открият нови обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за делото, които не са могли да бъдат известни при решаването му или с които страната не е могла да се снабди своевременно;
2. по надлежния съдебен ред се установи неистинност на документ, на показания на свидетел, на заключение на вещо лице, върху които е основано решението, или престъпно действие на страната, на нейния представител, на член от състава на съда или на връчител във връзка с решаването на делото;
3. решението е основано на постановление на съд или на друго държавно учреждение, което впоследствие е било отменено;
4. между същите страни, за същото искане и на същото основание е постановено преди него друго влязло в сила решение, което му противоречи;
5. страната вследствие на нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее;
6. страната при нарушаване на съответните правила е била или съответно не е била представлявана от лице по чл. 29;
7. (нова - ДВ, бр. 42 от 2009 г.) Европейският съд по правата на човека с окончателно решение е установил нарушение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, съставена в Рим на 4 ноември 1950 г. (ратифицирана със закон - ДВ, бр. 66 от 1992 г.) (ДВ, бр. 80 от 1992 г.; изм. с Протокол № 11 от 1994 г.), или на протоколите към нея и новото разглеждане на делото е необходимо, за да се отстранят последиците от нарушението.
(2) Не се допуска отмяна на решение, с което е постановен развод, унищожаване на брака или бракът е признат за несъществуващ.
(3) Не може да се иска отмяна на влязло в сила неприсъствено решение по причина, по която е могло да се иска или е искана отмяната му по чл. 240, ал. 1, или е могло да се предяви или е предявен иск по чл. 240, ал. 2.