Ако питате за конкретна законова процедура да се снабдите с исканите документи /които са приложения към нотариалния акт/, разписана детайлно и изчерпателно в някой нормативен акт, то краткият отговор е, че такава законова процедура
не съществува. Може евентуално в хода на събиране на доказателства ввъв висящ съдебен процес, на основание чл. 192 ГПК, но и тогава няма никаква гаранция.
Причината е, че тези документи просто не се съхраняват по закон, а и липсва законово задължение за предоставяне на преписи от тези документи.
По отношение на нотариусите:
Съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № 32 от 29 януари 1997 Г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори, в нотариалните дела по чл. 10, ал. 1, т. 1 се съхраняват: молбата за извършване на акта, екземпляр от подписания акт, декларациите на страните във връзка с особените изисквания на закона и документи, доказващи представителната власт на страните. Извън тези документи нотариусът няма задължение да пази никакви други документи, съответно да предава на страните преписи от тези документи. Ако ги пази и пожелае - ще даде. Ако сте мил с него, както сте мил с участниците в тази тема, значи със сигурност той ще се смили и ще Ви даде преписи заради сините Ви очи.
По отношение на службата по вписванията:
Съгласно чл. 41б, ал. 3 от Правилника за вписванията, в делата по чл. 41а, ал. 1 се съхраняват само молбата за извършване на вписването, екземпляр от подписания акт, документите, удостоверяващи особените изисквания на закона, и счетоводните документи за внесена такса за вписване.
Съгласно чл. 42 от Правилника за вписванията всеки може да поиска справки по вписванията, отбелязванията и заличаванията, извлечения от съдържанието на всички книги, незаверен препис от всички вписани и отбелязани актове или актове за заличаване, както и удостоверение за наличието или за отсъствието на вписване. Приложените към нотариалния акт документи не подлежат на вписване или отбелязване, поради което именно не можете да се снабдите с официален препис от тях от Службата по вписванията.
Но щом сте толкова нахален- пуснете молба до Агенция по вписванията, като поискайте на основание чл. 42, вр. чл. 41б, ал. 3 от Правилника за вписванията документите, съдържащи се в нотариалното дело, удостоверяващи особените изисквания на закона. И чакайте да Ви отговорят.
tulev написа:Моля, престанете с Глупостите. Не сте наясно с архива на агенцията. Не знаете, че удостоверителни те документи се съхраняват там в почти пълният обхват посочен в актовете.
Моля за отговор от компетентни лица, практици.
Не се излагайте с погрешни твърдения.
Няма да споря с никого за глупости.
Това просто не е вярно. Никакъв "практик" не сте. По-скоро ми звучите като някой брокер без грам правни познания. Каквито и документи да съхраняват в архива на Агенцията по вписванията, щом не подлежат на вписване или отбелязване, не можете да се снабдите по официален ред и с преписи от тях. Самочувствието не е лошо нещо, стига да е подплатено. А при Вас от самия въпрос става ясно, че изобщо не сте наясно с функциите на Агенцията по вписванията.
И накрая - все пак ще уточните ли за какви точно документи става въпрос? Скици? Удостоверения за данъчни оценки? Проекти?