Страница 1 от 1

Възможно ли е частично приемане на наследство по опис?

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2019, 17:08
от sneja_15
Здравейте!
Моля ви да ми помогнете по един сложен казус. Мои роднини водиха дело срещу един човек. Той беше осъден, но почина. Делото беше наказателно за нанесени телесни повреди. Дъщерите и съпругата му се отказаха от наследството. Делото беше продължено срещу малолетните му внуци, които чрез своите родители приеха с молба наследството по опис (по чл.61, ал.2 от ЗН, без запечатване, съгласно чл.557, ал.3 ГПК). Но в описа фигурират единствено идеални части от недвижими вещи. В този опис не се споменава недвижимото имущество, на което се намират вещите и живеят и към днешна дата длъжниците. Отделно преди описа бяха внисани няколко пъти молби в съда, че починалият е имал недвижимо имущество. Делата приключиха и сега се опитваме сумите по изпълнителните листове да бъдат изплатени. Имам следните въпроси:
1. Възможно ли е частично приемане на наследство по опис?
2. В молбата за опис до ЧСИ наследниците трябва ли да посочат цялото имущество на починалия (движими и недвижими вещи)?
3. Направения опис от ЧСИ се изпълнява конкретно само на база молбата на наследниците ли по отношение на вещите/имуществото?
4. Трябва ли при изготвянето на опис за приемане на наследство да се извършват справки за недвижимото имущество от ЧСИ?
5. След като е изпратено писмо до съдията по разглежданото дело, че починалият е имал недвижимо имущество, а не е взета под внимание тази важна информация, съдията трябва ли да носи отговорност за непълния опис?
6. Описът не трябва ли да съдържа информация за мястото на което е извършен описа на движимите вещи (съгласно ГПК)?
7. Ако бъдат констатирани нарушения при описа на ЧСИ ще носи ли отговорност и каква?
Ще се радвам, ако може да ми дадете конкретни отговори на посочените въпроси и цитати за източниците на информация (ГПК,ЗН и т.н.). Високо оценявам отделеното време и внимание. Благодаря!