начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

Труден казус

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Труден казус

Мнениеот georgy92 » 03 Юли 2017, 19:49

Здравейте добри хора,
Моля Ви, помогнете ми с мнения по труден казус с който семейството ми се сблъска...
Баща ми на 09.09.2011 г. става солидарен длъжник по договор за кредит (овърдрафт) на фирма с падеж 12.09.2012 г. (срок от 1 г.) за сумата от 50 000 лв. Фирмата не е платила и стотинка по задължението, нито баща ми.
На 07.11.2015 г. кредитора е подал заявление за получаване на заповед за незабавно изпълнение до районен съд и се е сдобил с изпълнетелен лист с дата 18.12.2015 г. срещу баща ми за сумата от 100 816 046 лв. (главница, лихви, разноски и пр.). Този факт баща ми разбира на 26.01.2016 г., когато получава запорно съобщение за заплатата си, изпратено на работодателя му от ЧСИ. Веднаха си наехме адвокат и той заръча на баща ми да отиде и да си вземе документите от ЧСИ. Така и стана, след което адвоката е завел дело по претенции за изтекла 6 месечна давност (за поръчител) и 3 годишна давност (за периодични плащания), по което още няма решение на съда поради отлагане на делото неколкократно. Следващите стъпки на ЧСИ бяха възбрана на жилището ни, възбрана на гараж и запор на МПС. Преди няколко дни дойде и призовка за принудително изпълнение на недвижим имот (опис и оценка) на гаража ни, като ЧСИ иска да продаде 1/2 част от него (другата 1/2 е на майка ми СИО). Дело към фирмата кредитополучател не е завеждано.
Прочетох малко и ме интересуват следните неща:
1. Как районен съд издава изпълнетелен лист за сума над 25 000 лв. (в случая 4 пъти над позволеното от закона) при положение, че първа инстанция трябва да е окръжния съд за такава сума и защо не е изпратена призовка за възражения или каквато и да е била информация, че вообще се случва нещо? Не е ли това законо-несъобразно?
2. Не е ли ЧСИ (или банката) задължен да изпрати покана за доброволно изпълнение по закон, което прави по-горните действия на ЧСИ законо-несъобразни?
3. Какъв би бил най-добрият вариант за действие според ситуацията при положение, че плащането на тази сума е непосилна за нас?

Моля помогнете, че на нашият адвокат май не са му много ясни нещата. Благодаря Ви предварително!
georgy92
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Юли 2017, 16:20

Re: Труден казус

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Юли 2017, 02:17

Пълно потапяне - това е единственото на етапа.
Запора на заплатата се избягва знаете как - решава шефа да намали на минимална и останалото не се дължи.

За избягване на кредитори - микросметка - ниво в ЦКБ.
В изи - пей предлагат такава невидима сметка за ЧСИ.
В случая не виждам пряка давност за погасяване - тоест много ще е трудно да се погаси с възражение дълга.
Трябва обходно да се подходи - да се приспи Съдебният изпълнител за 1-2 години и да се цъкне нула за дълга.

прецизирайте сумите - от лева 50 к става 100 к. лихва ли е.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5362
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Труден казус

Мнениеот ivanov_p » 04 Юли 2017, 06:48

Плащанията по кредити не са периодични и за тях давността е 5 години. Ако баща ви е "солидарен длъник" по силата на поръчителство и наистина са минали 6 месеца от обявяване на кредита за предсрочно изискуем до завеждане на иска може да спечели делото, но солидарността може да произтича и от други обстоятелства.
Може да направите следното, докато чакате решението на съда:
1. Изчакайте цената на половинката от гаража да падне достатъчно и го купете;
2. Баща ви преминава в графата вечни длъжници, което в нашата страна доходоносно занятие, напр. може да изкупува фирми със задължения, да стане собственик на фирми, които трупат задължения, да поема глоби и т.н. Общо взето ако вече му е дошъл акъла, какъвто към 09.09.2011 г. не е имал, може да живее много добре от статута си на длъжник.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4510
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта


cron