emelan написа:Кои закони се прилагат при абсолютните правоотношения и кои при относителните?
Може ли да се прилагат законите от абсолютните и за относителните (и обратното), ако да, кои и за какво точно? И двата вида правоотношения са част от ГП.
Сигурно изглежда много елементарно, но дали е така?
Чета и се държа за главата. Ходете на лекции бе, хора !!!
Колега, квалификацията на правата (а не на правоотношенията, защото това е друго понятие) като "абсолютни" и "относителни" се определя в зависимост от това спрямо кого се простира правната защита на съответното право, а не от това кой закон за какво право се прилага. Най-общо (без претенции за изчерпателност) субективното право се поражда на основание определена правна норма и характерът и обемът на правната защита, която правната норма обезпечава, характеризират съответното право като абсолютно или относително. Не може да се каже, че "този" закон се прилага само при абсолютни права, "онзи" закон само при относителни, а трети закон и при двете групи права.
Абсолютното право е с обезпечена защита, съответно санкция за нарушение, спрямо всички правни субекти (напр. право на живот, право на лична свобода, право на защита на лични данни, вещни права, авторски права), а относителното право - само спрямо субекта, задължен към носителя на правото (напр. вземане, произтичащо от договор, непозволено увреждане, неоснователно обогатяване и т. н.).
Самото разграничение на правата на "абсолютни" и "относителни" е в известен смисъл непрецизно, защото всяко "относително" право е "абсолютно" в смисъл, че не може да бъде накърнявано както от задълженото лице, така и от лице, което не е страна в съответното правоотношение.
Melly, изречението за лекциите не беше адресирано до теб.