начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Завещание

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Завещание

Мнениеот mari_i » 15 Мар 2016, 12:06

Здравейте.
Баба ми и дядо ми придобили къща през 50-те години на миналия век. Впоследстие около 80те години същата била съборена и те били обезщетени с три апартамента в строящия се въху земята блок. Двата апартамента прехвърлили с дарение на двамата си сина, а третия запазили за себе си. Впоследствие баба ми и дядо ми изготвили две завещания, в които всеки от тях завещавал своята 1/2 част на мен като тяхна внучка. Чичо ми подписал декларация, нотариално заверена, че е обезщетен. Сега разбирам за завещанията след като баба и дядо са починали един след дгруг през няколко години.
Отворила съм завешанията.
Въпрос:Чичо ми е поойник. Наследниците му имат ли право на част от имота? След като имам двете завещания мога ли за стопанисвам имота, да го продавам или ремонтирам.
mari_i
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 19 Юли 2008, 17:20

Re: Завещание

Мнениеот REVOLUTION » 15 Мар 2016, 13:09

Обявените завещания ви правят пълноценен собственик на завещания имот.Можете да правите с него каквото може всеки собственик, включително и да продавате.
Чичо Ви като син на дядо Ви и баба Ви принципно има право на запазена част.Конретно колко е тя е въпрос на проследяване на моментите на откриване на наследството на бабата и дядото. Дали тя е нарушена и с колко зависи от съпоставката на 3-те жилища и другото имущество на наследодателите.
Съгласно чл.30 ал.2 от ЗН Когато наследникът, чиято запазена част е накърнена, упражнява това право спрямо лица, които не са наследници по закон, необходимо е той да е приел наследството по опис.
Ако обаче завещанието макар да е оформено като завет изчерпва цялото имущество , същото е универсално и придава качеството на наследник на правоимащото лице и чл.30 ал.2 от ЗН не се прилага.
ПРавото да се иска възстановяване на запазена част се погасява с 5 год. давностен срок от датата, на която приобретателя на завещаното имущество упражни правата си.Във вашия случай от датата на обявяване на завещанията в имотния регистър.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron