Странното е, че всички влизаме натаралежени
тук, стъпваме тежко и изказваме някакви категорични мнения, дето не подлежат на коментар. Е, що? При тази динамика в регулацията на правните отношения не виждам ползата от този сайт, ако всеки от нас се подчинява на нечие "стига толкова".
Намирам, че това не е полезно на никого от нас, или поне не на мен- влизам тук, за да прочета нещо, което да ми е от полза. Ако някъде сгреша в мислите си би ми било полезно отстреща да ми отговорят: Поли, грешиш, защото ...
lawchoice написа:Съдът се десезира от спора с постановяване на акта си по същество. Възможностите за ревизиране на този акт, от съда, който го е постановил са изчерпателно посочени в Раздел III. "Поправяне на решението" на ГПК.
Намирам, че съдът се десезира и ако постъпи в срока до влезане в сила съдебния акт молба по 233, което няма нищо общо с ревизия на съдебния акт, предвидена в Раздел ІІІ . В крайна сметка има ново Р, което не влиза в нито една от хипотезите на поправка или допълване, което сочите. В първия ми пост съм цитирала ВКС, което мисля съвсем пълно е обяснил възможното развитие при една такава последваща обструкция: " ...
Ето защо, при направен отказ от иска пред първоинстанционния съд, същият не може да продължи действията по администриране на въззивната жалба, а следва да обезсили постановеното от него решение и да прекрати производството по делото, ако жалбата не е изпратена на по-горния по степен съд. Съдът, до който е адресирана жалбата, е компетентен да се произнесе по обезсилване на постановеното по спора решение само в хипотезата на отказ от иска, направен пред него, след като жалбата му е изпратена за произнасяне по нея от долустоящия съд.."
Въззив- касация, няма разлика, според мен, стига Р да не е влязло в сила.
lawchoice написа:Задължението на ВКС за произнасяне по подадена касационна жалба, възниква от момента на подаването й в срок
Някак не мога да се съглася, защото ако само това е достатъчно ще пратим по дяволите чл. 286, ал.1 т.3 ( така де, представете си хипотеза постановено ВР, подлежащо на обжалване, изменение на ГПК отричащо триинстанционното производство или подадена междувременно молба по 233 пред инстанцията постановила невлязлото в сила СР, подадена КЖ в срок).
Дори да администрира съдът жалбата( намирам, че не би следвало, но да кажем, че да) до горестоящия, последния все таки ще съобрази по реда на 235, ал.3 ГПК случилото се и като краен резултат ще чете Разпореждане по преписка с вх.№ ( няма номер на дело, забележете) за връщане и изпълнение правомощията по реда на чл. 286, ал.1 т.3.
Така мисля аз, макар да седя.