начало

Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар

Допустима ли е тази частна жалба?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Допустима ли е тази частна жалба?

Мнениеот ezlatarev » 13 Окт 2015, 15:52

Здравейте. Налице е следната ситуация:
Делото приключва на първа инстанция с решение. Една от страните пуска молба за изменение на решението в частта му за разноските, като излага своите мотиви. Съдът не уважава тази молба и оставя решението както си е било. Тогава страната пуска въззивна жалба, в която обжалва решението както по същество, така и в частта му за разноските. Малко по-късно пуска и частна жалба до въззивната инстанция, в която обжалва отказа на първоинстанционния съд да измени решението в частта му за разноските.
Въпросът ми е: допустима ли е тази частна жалба? Ако нямаше въззивна - ОК, всичко е точно. Обаче след като има въззивна жалба, в която се обжалва решението И в частта му за разноските? Какво ще стане, ако двата състава на въззивният съд постановят взаимноизключващи се решения?
Не намерих съдебна практика, в която да има такъв случай.
ezlatarev
Младши потребител
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Дек 2013, 19:51

Re: Допустима ли е тази частна жалба?

Мнениеот bird_of_paradise » 14 Окт 2015, 00:54

ezlatarev написа:Въпросът ми е: допустима ли е тази частна жалба?

Практика има, но нещо в хронологията на фактологията ми се губи/не питам, не съм в кондиция/, та съвсем принципно:
ВКС написа:За характера на произнасянето относно съдебните разноски, както и в какъв размер, от кого се дължат, няма значение дали съдът се е произнесъл по тях ведно с акта по чл.81 ГПК или по-късно със самостоятелно определение по чл. 248 ГПК. При подадена въззивна жалба се поставя във висящност и въпроса за дължимите от страните съдебноделоводни разноски, които се определят по правилата на чл.78 ГПК. Следователно, за да се извърши преценка кой и в какъв размер дължи заплащане на разноските, съдът първо трябва да се произнесе по основателността на иска т.е да разгледа въззивната жалба. Само, ако производството по нея бъде прекратено, както и при липса на въззивна жалба, при допустимо по закон въззивно обжалване, е мислимо произнасяне само по частната жалба срещу определението по чл.248 ГПК. Спорът за разноските следва да бъде разрешен при произнасяне на въззивната инстанция по съществото на спора, поради което въззивна жалба и въззивната частна жалба трябва да се разгледат в едно съдебно производство.....
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Допустима ли е тази частна жалба?

Мнениеот ezlatarev » 19 Окт 2015, 21:26

Благодаря, Бърд. Точно такъв е случая.
ezlatarev
Младши потребител
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Дек 2013, 19:51


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron