Страница 1 от 1

Тълкуване на Наредба за етикетиране на храни

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2014, 17:29
от svesmile
Здравейте,
НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕТО И ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ХРАНИТЕ - дали важи за СУРОВИНИ за хранителната индустрия?
Тоест - за суровини, които не стигат до краен клиент в търговската мрежа, а минават преди това през още 1-2 звена дистрибутори и производители?

Примерно се внасят опаковки нишесте от чужбина с фабрични оригинални етикети на английски примерно, след това тези чували достигат до производител, правят се продуктите и накрая - в търговската мрежа.

На кой етап са задължителни етикетите на български език? На етап внос и дистрибуция или на етап производство и стигане до краен клиент? Благодаря.

Re: Тълкуване на Наредба за етикетиране на храни

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2014, 15:44
от plamen80
Според чл.2 ал.1 на НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕТО И ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ХРАНИТЕ тя се прилага за храните, които се предлагат като такива на крайния потребител и за ресторанти, болници, столове и други подобни заведения за обществено хранене. В нейният обхват не е доставки за хранителната индустрия. Съществува обаче Регламен 1169/2011 според чл.15 от него информацията се предоставя на език , който е лесноразбираем за потребителите от държавите-членки, в който се предлага.
Важно е да се знае дали продукта е храна или добавка за храна. Има различни изисквания за етикетиране при положение дали се предлага в заведения за обществено хранене, до крайният потребител или на етап предхождащ продажбата до краен потребител , както е във Вашият случай.