Страница 1 от 1

жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 08:09
от sas26
Здравейте.
Знам, че форумът се посещава от юристи и сигурно на много от тях ще им стане неприятно.Интересува ме към кого мога да отправя жалба за нелоялното отношението, некомпетентното и незаинтересовано водене на дело НЧХД от адвокат, упълномощен от мен за това дело.Ще напиша подробности ако проявите интерес.

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:16
от borovinka
Жалбите са до съответната Адвокатска колегия към вашия район, но има риск, ако не успеете да докажете обвиненията си, наклеветеният адвокат да образува дело срещу вас за набеждаване и за уронване на доброто име.

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:29
от sas26
Засега, благодаря.

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:31
от sas26
Може ли да се търси финансово обезпечение?

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:35
от borovinka
Не разбирам последния ви въпрос. От кого да го търсите това финансово обезпечение?

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:38
от sas26
От адвоката, който провали делото ми.

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:44
от borovinka
Обезщетение искате да кажете, не обезпечение.

Може, но трябва да водите дело срещу него. Първо се минава през жалба в АК, обаче.

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:50
от ivan_lawyer
Ще се измъкне като мокра връв. Не търсете подобни разправи.

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:52
от sas26
В жалбата до АК само описвам точно и с документи какво е станало, така ли?
И чакам някакъв отговор, в какъв срок и какво точно чакам?

Re: жалба срещу авдокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 09:57
от borovinka
Закон за адвокатурата, глава 13, откъс:

Раздел II.
Дисциплинарно производство

Чл. 136. (1) Дисциплинарно производство се образува с решение на адвокатския съвет или на Висшия адвокатски съвет при писмено съобщение от държавни органи, юридически или физически лица, както и авторски публикации в медиите, в които се съдържат достатъчно данни за извършено дисциплинарно нарушение.
(2) Анонимните съобщения не представляват законен повод за образуване на дисциплинарно производство.
(3) Достатъчно данни за образуване на дисциплинарно производство са налице, когато може да се направи основателно предположение за извършено дисциплинарно нарушение.

Чл. 137. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) След постъпване на съобщение за извършено дисциплинарно нарушение адвокатският съвет е длъжен да уведоми адвоката или адвоката от Европейския съюз, който може да даде обяснение в 7-дневен срок от уведомлението.
(2) След изтичане на срока по ал. 1 председателят на адвокатския съвет възлага на докладчик - основен или резервен член на съвета, извършването на проверка за наличие на основание за образуване на дисциплинарно производство. Проверката следва да се извърши в едномесечен срок.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) На докладчика може да бъде направен отвод, когато адвокатът или адвокатът от Европейския съюз има основателни съмнения в неговата безпристрастност. Докладчикът е длъжен да се отведе сам, ако са му известни обстоятелства, които могат да поставят под съмнение неговата безпристрастност. При отвод председателят на съвета определя нов докладчик.
(4) В случай че проверката трябва да се извърши в района на друга адвокатска колегия, тя може да се изпълни по делегация от докладчик, определен от председателя на адвокатския съвет, в чийто район ще се извърши действието.
(5) След приключване на проверката в първото заседание на адвокатския съвет докладчикът докладва писмено за резултата й. В същото заседание адвокатският съвет се произнася с решение за образуване или отказ да се образува дисциплинарно производство. При необходимост адвокатският съвет разпорежда извършването на допълнителна проверка в 14-дневен срок. Ново връщане за проверка е недопустимо.
(6) Отказът за образуване на дисциплинарно производство може да се обжалва от заинтересуваното лице в 14-дневен срок от съобщението пред Висшия адвокатски съвет.
(7) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Дисциплинарно обвинение се изготвя, внася и поддържа пред дисциплинарния съд от докладчика, извършил проверката по конкретния случай, или от определен от адвокатския съвет член на съвета. Решението заедно с преписката и копие от досието на адвоката или на адвоката от Европейския съюз се изпраща на дисциплинарния съд.
(8) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Компетентният дисциплинарен съд е дисциплинарният съд на колегията, в която е вписан адвокатът или адвокатът от Европейския съюз, съответно Висшият дисциплинарен съд в случаите по чл. 129, ал. 1.
(9) За извършено дисциплинарно нарушение извън пределите на страната решението за образуване или отказът да се образува дисциплинарно производство се взема от Софийския адвокатски съвет, а дисциплинарното дело се разглежда от дисциплинарния съд при Софийската адвокатска колегия.
(10) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Адвокатският съвет уведомява компетентния орган в държавата, където чуждестранен адвокат или адвокат от Европейския съюз, който упражнява адвокатска професия в България, е придобил адвокатска правоспособност, за извършеното от него дисциплинарно нарушение и му изпраща препис от решението за образуване на дисциплинарно производство, като при поискване му предоставя и всички налични данни и доказателства, събрани в хода на проверката.

Чл. 138. (1) Председателят на дисциплинарния съд образува дисциплинарно дело и определя състава, който ще го разгледа.
(2) Заседанието по дисциплинарното дело се насрочва не по-късно от един месец от образуването му.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Препис от дисциплинарното обвинение с писмените доказателства, заедно с уведомление за датата на заседанието, се изпраща на адвоката или адвоката от Европейския съюз.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз може в 7-дневен срок от получаването да направи възражение и да посочи доказателства в негова подкрепа.

Чл. 139. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Дисциплинарният съд разглежда делото с участието на обвинителя, дисциплинарно обвинения адвокат или адвокат от Европейския съюз и заинтересуваното лице. Неявяването на дисциплинарно обвинения адвокат или адвокат от Европейския съюз не е пречка за разглеждане на делото.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Ако дисциплинарно обвиненият адвокат или адвокат от Европейския съюз не е уведомил адвокатския съвет за промяна на своя адрес, обявлението за образуване на дисциплинарно производство и за неговото насрочване се поставя в адвокатския съвет, като призоваването му се смята за редовно. Същото правило важи и за заинтересуваното лице, ако е променило адреса си, без да уведоми адвокатския съвет.
(3) Член на състава на съда подлежи на отвод, ако са налице основанията по чл. 137, ал. 3.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Дисциплинарно обвиненият адвокат или адвокат от Европейския съюз има право на адвокатска защита.
(5) Дисциплинарният съд допуска доказателствата, които са от значение за изясняване на делото.
(6) В дисциплинарното производство се прилагат правилата на Наказателно-процесуалния кодекс, доколкото в този закон не се съдържат други правила.


Чл. 140. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Дисциплинарният съд се произнася с решение, с което налага дисциплинарно наказание на адвоката или на адвоката от Европейския съюз или го оправдава.
(2) Решението се взема на тайно съвещание с мнозинство на членовете на състава и се обявява чрез прочитането му от председателя на състава.
(3) Член на състава, който не е съгласен с мнението на мнозинството, подписва решението с особено мнение, което се прилага към решението.
(4) Мотивите на решението и мотивите на особеното мнение се изготвят и обявяват заедно с решението. По изключение съставът може да постанови те да се депозират в 7-дневен срок от обявяване на решението.

Чл. 141. (1) Решението на дисциплинарния съд може да се обжалва от страните в 14-дневен срок от обявяването му чрез дисциплинарния съд до Висшия дисциплинарен съд.
(2) Висшият дисциплинарен съд насрочва делото и го разглежда в срок не по-дълъг от един месец.
(3) При разглеждане на дело във Висшия дисциплинарен съд задължително участва член на Висшия адвокатски съвет, който дава становище по основателността на жалбата.

Чл. 142. (1) Висшият дисциплинарен съд разглежда делото по реда на чл. 138 - 140.
(2) Висшият дисциплинарен съд може да събира нови доказателства по искане на страните и служебно.


Чл. 143. (1) Разноските по дисциплинарното дело са за сметка на наказания, а в случаите на оправдаване - за сметка на адвокатския съвет, ако са направени преди внасяне на обвинението в дисциплинарния съд, и за сметка на дисциплинарния съд, от който делото е разгледано.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) В случай че дължимите разноски не бъдат внесени от наказания адвокат или адвокат от Европейския съюз в едномесечен срок от влизане в сила на решението, принудителното изпълнение на решението в частта за разноските се допуска по искане на адвокатския съвет или на дисциплинарния съд по реда на чл. 418 от Гражданския процесуален кодекс. Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз се вписва в списъка на неизправните към касата на колегията.


Чл. 144. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Адвокатският съвет вписва дисциплинарното наказание в досието на адвоката или на адвоката от Европейския съюз и изпраща препис от решението на Висшия адвокатски съвет, за да се отбележи в Единния регистър на адвокатите.
(2) Председателят на Висшия адвокатски съвет предприема действия за обнародване в "Държавен вестник" на решението, с което се налага дисциплинарно наказание по чл. 133, ал. 1, т. 4 и 5.

Чл. 145. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.) Принудителното изпълнение на решението, с което е наложено дисциплинарно наказание глоба, се допуска по искане на адвокатската колегия по реда на чл. 418 от Гражданския процесуален кодекс.

Чл. 146. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Адвокатският съвет съхранява архива с решенията за налагане на дисциплинарни наказания до напускане на колегията от адвоката или адвоката от Европейския съюз, но не по-малко от 15 години, освен ако адвокатът е починал.

Re: жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 10:02
от bird_of_paradise
sas26 написа:.....Интересува ме към кого мога да отправя жалба за нелоялното отношението, некомпетентното и незаинтересовано водене на дело НЧХД от адвокат, упълномощен от мен за това дело.Ще напиша подробности ако проявите интерес.

Проявявам интерес за подробностите. В какво се състои нелоялното отношение, некомпетентното и незаинтересовано водене на делото?

Re: жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 10:46
от sas26
Не мога да се свържа на лични.Моля при интерес - sas26@abv.bg - там ще напиша всички подробности.

Re: жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:39
от sas26
Става въпрос за НЧХД - събитието е на 20.09.2011 г. - обида.

Оттук започват грешките на адвоката:

1. Името на втората страница е сгрешено.
2. Появява се дата 28.09.2011 г.
3. Дата на подаване на жалбата 29.03.2013 г. (разбирам това много късно)
Дотук с некомпетентността.

На първото дело РС прекрати делото (грешно име), след обжалване Окр. съд върна делото за ново разглеждане - адвоката ми не беше на тези дела.

4. При новото разглеждане от РС адвоката не каза нищо по поводс показанията на свидетелите на ответницата, които бяха в противоречие с истината.
Това за некоректността.

5. За последните три решения и определения на съда - аз информирам адвоката.
Без проява на интерес

СТАВА ВЪПРОС ЗА НЧХД - СЪБИТИЕТО Е НА 20.09.2011Г.- ОБИДА.
НАЕМАМ СИ АДВОКАТ - УПЪЛНОМОЩЕН НА 09.03.2012 - ЗНАМ ЧЕ СРОКА ЗА ВНАСЯНЕ НА ЖАЛБАТА Е ДО 20.03.2012 Г.
ОТ ТУК ЗАПОЧВАТ ГРЕШКИТЕ НА АДВОКАТА:
1. ИМЕТО НА ВТОРАТА СТРАНИЦА СГРЕШЕНО.
2.ПОЯВЯВА СЕ ДАТА 28.09.2011Г.
3.ДАТА НА ПОДАВАНЕТО НА ЖАЛБАТА 29.03.2012 Г./РАЗБИРАМ ТОВА МНОГО КЪСНО/
ДО ТУК С НЕКОМПЕТЕНТНОСТТА.
НА ПЪРВОТО ДЕЛО РС ПРЕКРАТИ ДЕЛОТО/ГРЕШНО ИМЕ/, СЛЕД ОБЖАЛВАНЕ ОКР.С ВЪРНА ДЕЛОТО ЗА НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ - АДВОКАТА МИ НЕ БЕШЕ НА ТЕЗИ ДЕЛА.
4.ПРИ НОВОТО РАЗГЛЕЖДАНЕ ОТ РС АДВОКАТА НЕ КАЗА НИЩО ПО ПОВОД ПОКАЗАНИЯТА НА СВИДЕТЕЛИТЕ НА ОТВЕТНИЦАТА, КОИТО БЯХА В ПРОТИВОРЕЧИЕ С ИСТИНАТА.
ТОВА Е ЗА НЕКОРЕКТНОСТТА.
5.ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ТРИ РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА СЪДА - АЗ ИНФОРМИРАМ АДВОКАТА.
БЕЗ ПРОЯВА НА ИНТЕРЕС

Re: жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 19:58
от neutralen
:roll: Според мен, прекалено емоционално възприемате нещата от живота и нямате достатъчен опит да преценявате хората с които общувате. Хиперболизирате дребни проблеми.Моят съвет е че не си заслужава за такива дребни работи да се водят дела, щото това става като болестно състояние и продължава години наред. Но вие си знаете. :idea:

Re: жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 21:57
от nikolov__
Харесва ми
:D

Re: жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 09:02
от sas26
Благодаря на всички за мненията.Не мисля да се занимавам повече с адвокати, но лошото е че и самият той си признава, че делото е загубено заради тази дата /29.03.2012/.Жалко е за български съд, че позволява честни и образовани хора да се чувстват унизени и обидени.

Re: жалба срещу адвокат

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 15:10
от milleniums
А какво Ви пречи да заведете делото като гражданско и да поискате обезщетение за обидата. И без това в наказателното частен характер няма да бъде осъден, а ще бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба. Така че ...