Като че ли има нещо такова с 3-те години, но същото се отнася до периода на сключения брак. Чл. 12, ал. 1, т. 2, която изисква преди 5 години да е получила разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в България в този случай не се прилага:
Закон за българското гражданство:
Чл. 13. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 41 от 2001 г., доп. - ДВ, бр. 21 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2013 г.) Лице, което не е български гражданин, отговаря на условията по чл. 12, ал. 1, т. 1, 3, 4, 5 и 6 и преди не по-малко от 3 години към датата на подаване на молбата за натурализация е получило разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване в Република България, може да придобие българско гражданство, ако отговаря и на едно от следните изисквания:
1. не по-малко от 3 години има и продължава да е в законно сключен брак с български гражданин;
2. (отм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.)
3. родено е в Република България;
4. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2012 г.) разрешението за постоянно или дългосрочно пребиваване е получено преди да навърши пълнолетие.
5. (отм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.)
Петте години са меродавни за получаване на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване, което пък е предпоставка за придобиване на гражданство. Това пък е уредено вече в Закона за чужденците в Република България в чл. 25, ал. 1, т. 11 и чл. 24г, както и в други специални хипотези. Мисля, че за него е ставало въпрос.
Само че обърнете внимание на изискването най-малко 3 години преди подаване на молбата за гражданство да е получила разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване. Аз лично не знам какви са условията, но
тук намерих малко информация. Като цяло не работя често със законите относно гражданството и чужденците, затова не мога да Ви ориентирам повече, защото може и да сбъркам. Обмислете всички варианти, дали за нея ще ѝ е по-лесно да стои с разрешения за пребиваване, не знам дали същите са обвързани със срок, или ще трябва да придобие българско гражданство, защото за последното, както може да видите и в чл. 12 от Закона за българското гражданство, се изисква да владее български език, да има доходи, от които може да се издържа, да представи доказателства, че ще бъде освободена от предишното си гражданство, тоест, за да придобие българско, трябва да се откаже от бразилското и т.н., защото така както виждам, е дълга и широка. Консултирайте се с някой специалист или вижте дали ще можете да получите информация от Министерство на правосъдието.