Страница 1 от 1

Записи на заповед

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2004, 11:47
от Петър
Има ли давност записът на заповед когато записът е с падеж и не е предявен след изтичане на падежа. Колко време след дата на падежа е необходимо да се предяви и има ли погасителна давност.

Re: Записи на заповед

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2004, 11:58
от Yuliyan
ako v teksta mu e zapisano "bez raznoski' ili "bez protest" ne e neobhodimo da se prediaviava. Pogasitelnata davnost za vzemaneto po nego triabva da e 5 godini.

Re: Записи на заповед

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2004, 14:33
от адв
ТЗ Чл. 538. (1) Издателят на записа на заповед е задължен по същия начин, както платецът на менителницата.

(2) Записът на заповед, платим на определен срок след предявяването, трябва да се предяви на издателя в сроковете по чл. 477. Издателят трябва да удостовери върху документа, че му е предявен, да постави дата и да се подпише. Срокът след предявяването тече от датата, удостоверена от издателя върху записа. Отказът на издателя да удостовери предявяването или да постави дата се установява с протест съгласно чл. 496, чиято дата се смята като начало на срока след предявяването.


Иск за неоснователно обогатяване

Чл. 534. (1) Когато приносителят на менителница, запис на заповед или чек изгуби исковете по тях поради давност или неизвършване на необходимите действия за запазване на правата по тях, той може да иска от издателя или платеца сумата, с която те са се обогатили в негова вреда.

(2) Искът по ал. 1 се погасява с тригодишна давност. Тя започва да тече от деня на изгубване на исковете по менителницата, записа на заповед или чека.