vicki_r написа:DEKAH, благодаря Ви за ясния и категоричен отговор! като по чудо
съм платила 50, но пък умишлено не съм приложила Дог. за управление, считайки че щом не е упоменат в заявлението не се прилага. Може ли да се постанови отказ поради това
Моя приятелка го е приложила ...
Хайде да прочетем закона и да видим кое точно подлежи на вписване:
ПРОКУРИСТ (ТЪРГОВСКИ УПРАВИТЕЛ)
Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1998 г.) Прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговец да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Упълномощаването може да бъде дадено на повече от едно лице за отделно или съвместно упражняване. Упълномощаването на прокуриста (прокура) трябва да бъде с нотариално заверени подписи и да се заяви от търговеца за вписване в търговския регистър заедно с образец от подписа на прокуриста.
(2) Прокуристът се подписва, като прибавя към фирмата своето име и добавка, която сочи прокурата.
(3) (Нова - ДВ, бр. 14 от 2011 г., в сила от 15.02.2011 г.) Не може да бъде прокурист лице, обявено в несъстоятелност, както и лице, което е било управител, член на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност през последните две години, предхождащи датата на решението за обявяване на несъстоятелността, ако са останали неудовлетворени кредитори.
Т.е. в чл.21 е определен редът за овластяване на прокуриста - с пълномощно /в което се определя представителната власт/ с нотариално заверен подпис, както и е определено, че е нужно да се предостави нот. заверен образец от подпис на прокуриста.
Ал.3 на същия член определя кои лица не могат да са прокуристи и в тази връзка е необходимо да се декларират липсата на обстоятелствата визирани там.
Договорът си е м/у прокуриста и търговеца - той може да е трудов, може да е граждански. Това няма никакво значение за търговския регистър.