Страница 1 от 1

Лихха по заем и З.за ограничаване плащанията в брой

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2011, 15:25
от renkafenka81
Моля да си дадете мнението относно следното.
Фирма А предоставя заем на Фирма Б. Главница 90000лв. Годишна лихва 11%. Главницата е изискуема в края на годината, но може да се погасява предсрочно. Лихвата е дължима ежемесечно, на база остатъка непогасена главница. Лихвите варират като абсолютна величина.
След влизане в сила на Закона за ограничаване на разплащанията в брой, главницата се изплаща по банка, но лихвите продължихме в брой. Възможно ли е според вас да имаме проблем по този повод?
По аналогия с лизинговите сделки, където лихвата се третира като отделна доставка, решихме, че и при заема може да се третира по същия начин. Също така, по смисъла на издаденото от НАП в последствие указание за прилагането на Закона, плащания, които имат периодичен характер, и които не са изрично определени (определяеми ) по размер , всяко плащане следва да е по банков път ако то е = или >15000лв.Но това може да се приложи само ако не разглеждат лихвите по договора като неделими от главницата по него.
Благодаря Ви предварително!

Re: Лихха по заем и З.за ограничаване плащанията в брой

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2011, 10:26
от okolska
Предполагам, че за заема с сключен договор и то на стойност над 15000 лв. От тук следва, че всички плащания трябва да бъдат по банков път. Това е моето мнение.

Re: Лихха по заем и З.за ограничаване плащанията в брой

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2011, 15:31
от renkafenka81
Благодаря за мнението.Все пак се надявам и на различно талкувание. Пуснала съм запитване до НАП. Ако ми отговорят ще публикувам отговора.

Re: Лихха по заем и З.за ограничаване плащанията в брой

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2011, 15:12
от rts
okolska написа:Предполагам, че за заема с сключен договор и то на стойност над 15000 лв. От тук следва, че всички плащания трябва да бъдат по банков път. Това е моето мнение.

И моето.
Цитат от закона:
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;
2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.
(2) Алинея 1 се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 15 000 лв. Равностойността в български левове се определя по курса на Българската народна банка в деня на плащането.