sunrise написа:Колега, много благодаря, спеставяте ми пари и разваляне на ваканцията. Най-странното е ,че и вестници и всички съобщават за първо четене, но никъде нищо не казват за второто . На страницата на НС няма информация, а на тази на ТР пише,че остават четири дни. Пълна обърквация. Преди вървеше отгоре на червено , а сега са го попреместили по-надолу.
За мен изниква въпрос, който коментирахме и с колеги, и с служители в Агенция, а именно:Какво става с имотите на фирми, които не се преригистрират , особенно тези които имат собственост върху земя и са на чужденци?
В една от всевъзможните вариации, този въпрос е интересен и за мен.
Ако разгледаме чл. 22 от Конституцията, във връзка с чл. 29 от ЗС, във връзка с Приложение 6, част 3 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния, са налични следните хипотези:
- придобиване на земя от чужденци, които са в хипотезата на чл. 29, ал. 2 ЗС - граждани на членка на ЕС или на членка на СЕИП - тук няколко подвида:
= ако са постоянно пребиваващи в РБ, макар и чужденци - ограничения няма;
= ако не са постоянно пребиваващи ще важи 5-годишното ограничение за земя за второ жилище - то пък изтича през 2012 Г. - така че и там може би няма да има пречка /за зем. земи и гори беше 7-годишно ограничението, ако не ме лъже паметта - т.е. ще могат да придобиват такава едва през 2014 г./;
- придобиване от чужденци, в хипотезата на чл. 29, ал. 1 ЗС /ратифициран, обнародван, влязъл в сила за РБ договор/ - пак няма пречка;
- по наследство - няма пречка, след новата редакция на чл. 22 Конституция;
Но не ми е ясно какво ще се случи, ако сме пред хипотеза, в която собственика на капитала на дружеството е чуждестранно лице, което не е гражданин на държава - членка на ЕС или СЕИП /или не е учредено по техните правила, ако говорим за ЧЮЛ, което е собственик на капитала/ и не попада и в хипотезата на чл. 29, ал. 1 ЗС. Ето в този конкретен случай бих искала да прочета какво мислят колегите.
Недвижими имоти - сгради и части от тях, мисля, че няма какво да коментираме, поради липса на ограничения.
sunrise написа:И другото :при нормална ликвидация, може да се възстанови пак дейността , ще може ли и сега да стане същото , ако собствениците се усетят преди заличаването ?
Не, не би следвало. Възстановянето на дейността може да се осъществи само в изрично уредените в ТЗ хипотези на чл. 274 /нека не разглеждаме случаи, в които ликвидацията се спира и прекратява, поради обявяване в несъстоятелност/:
- когато дружеството е прекратено поради изтичане на срока, за който е създадено;
- когато е прекратено по решение на компетентните дружествени органи;
- когато е прекратено по чл. 155, т. 3 ТЗ;
- когато е прекратено по чл. 252, ал. 1, т.6;
И следва и да не е започвало разпределение на имуществото.
В конкретния случай дружеството няма да е прекратено и обявено в ликвидация на основание нито една от посочените хипотези. Не, ще се прекрати ex lege, поради бездействието /вече четиригодишно/ на същите тези собственици, които "изведнъж се усещат"