начало

Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар

Гласува ли съдружник при конфликт на интереси

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Гласува ли съдружник при конфликт на интереси

Мнениеот frontmen » 23 Фев 2010, 11:35

Както казва Герджиков в коментара на ТЗ, книга 2, издание 2000 г., страница 500:

Забраната за гласуване на изключвания съдружник (чл.137 ал.3, изр. 2) крие по-общата идея такава забрана да тежи във всички случаи, в които интересите на отделния съдрижник са в противоречие с интереса на дружеството. За АД - чл. 229 - според Герджиков, редно е да се откаже и на съдружника в ООД да гласува за предявяване на искове срещу него (в такъв смисъл открих Решение № 383 от 6.10.1998 г. на ВКС по гр. д. № 194/98 г.).

Също, трябвало да се откаже право на глас на съдружника и в други случаи, включително избора и освобождаването му като управител.

Моля, някой ако се е сблъсквал с този въпрос или знае за съдебна практика, подкрепяща или отхвърляща горната позиция на професора, да ми сподели. Интересува ме най-вече освобождаване на управител, който е и съдружник с достатъчен дял да блокира решение за освобождаването си.

Също, какво ще кажете за следното ми разсъждение: отнемане на правото на глас на съдружника е оправдано в ситуации като изключването му (което е предвидено и в закона), защото той може да се защити от съответните решения на ОС по чл. 74 ТЗ, като докаже, че не е имало основания за изключване. Но - освобождаване на управител (който е и съдружник) не трябва да се мотивира - следователно ОС може да го освободи напълно законно, колкото и хубаво да е управлявал - е в тази ситуация оправдано ли е да отнемаме правото на глас на съдружника-управител и да позволим на другите съдружници произволно да го освобождават, без той да може после да се защити.

Благодаря и успешен ден на всички!
frontmen
Потребител
 
Мнения: 117
Регистриран на: 28 Мар 2007, 20:58

Re: Гласува ли съдружник при конфликт на интереси

Мнениеот razli4na » 26 Фев 2010, 10:57

Интересен въпрос, колега.
Правото на съдружника да управлява, е такова по чл. 123 ТЗ, но по смисъла на чл. 124 ТЗ, е негово задължение.
Впрочем, защо съдружник да не може да участва при вземане на решение за избор на управител? В практиката и теорията, която сочите става дума за други хипотези.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Re: Гласува ли съдружник при конфликт на интереси

Мнениеот narina » 26 Фев 2010, 14:06

frontmen написа:...... отнемане на правото на глас на съдружника е оправдано в ситуации като изключването му (което е предвидено и в закона), защото той може да се защити от съответните решения на ОС по чл. 74 ТЗ, като докаже, че не е имало основания за изключване. Но - освобождаване на управител (който е и съдружник) не трябва да се мотивира - следователно ОС може да го освободи напълно законно, колкото и хубаво да е управлявал - е в тази ситуация оправдано ли е да отнемаме правото на глас на съдружника-управител и да позволим на другите съдружници произволно да го освобождават, без той да може после да се защити.

Според мен е оправдано, защото управителят на практика има форма на защита по гражданско правоотношение.
чл.141(7) Отношението между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението....
Аватар
narina
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 14 Юли 2008, 16:04

Re: Гласува ли съдружник при конфликт на интереси

Мнениеот frontmen » 26 Фев 2010, 17:27

е да, ама изключваният съдружник може да отмени решението на ОС за изключването му, ако докаже, че не е имало основания, докато пък не може да отмени решението за освобождаването му като управител при което основания не се изискват.
frontmen
Потребител
 
Мнения: 117
Регистриран на: 28 Мар 2007, 20:58


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron