Страница 1 от 4

Съдружник в ООД

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 11:24
от Бисерна
Искам да участвам като съдружник в ООД чрез подставено лице - аз в момента не мога да бъда съдружник. Ще дам на това лице определена сума, която да внесе като 1/2 част от капитала на ООД. Как да защитя правата си на скрит съдружник, а когато поискам да мога да стана аз съдружник вместо него или да си получа обратно парите, но не като номинал, а равностойност на 1/2 от активите на дружеството?

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 11:27
от Никой
С договор.

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 12:39
от Гост
Да.

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 12:52
от Никой
А може ли някой да ми каже каква стойност има този договор пред съда, т.е. дали се взема под внимание при промени в ООД-то или важи само между съдружниците и въобще какво е действието му по отношение на трети лица?

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 13:37
от Едикойси
Никой написа:А може ли някой да ми каже каква стойност има този договор пред съда, т.е. дали се взема под внимание при промени в ООД-то или важи само между съдружниците и въобще какво е действието му по отношение на трети лица?


Стойността му е никаква, Никой.

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 13:42
от Никой
Еди кой си, благодаря! 8)

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 13:50
от Таралан Кольо
Веднага след регистрацията да ти прехвърли дяловете си с договор, ама с нотариална заверка на подписите. Не го вписвай в съда и така за пред света той ще е съдружник, а пък в същност - ти!

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 14:10
от @@@
e evala na psoeldnoto izkazvane i kakvo stava kato se izvadi novo aktualno systoqnie?????? nali trqbva da se vpishe tazi promqna

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 14:15
от Никой
Значи все пак договора има значение за съда. Как ще го разглежда?

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 17:16
от @@@
emi ne znam,no mi e interesno. nali trqbva da se otazi nqkyde smqnata na nositelq na vyprosnite drujestveni dqlove. ne moje v syda da se vodi edno,a drug da e sobstenika syglasno dog za prodajda,zaveren ot not

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2006, 20:52
от Бисерна
Никой, казваш с договор. Какъв?

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2006, 14:20
от mmmmmm
С предварителен договор разбира се

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2006, 15:05
от Бисерна
Предварителен договор за какво? Като обещание за продажба на дружествените дялове ли?

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2006, 15:52
от Таралан Кольо
@@@ написа:e evala na psoeldnoto izkazvane i kakvo stava kato se izvadi novo aktualno systoqnie?????? nali trqbva da se vpishe tazi promqna


Като се извади ново УАС като собственик ще фигурира поставеното лице, а в същност собственика ще е друг. Разбра ли, оли? Скрития собственик по всяко време може да поиска вписване на прехвърлянето и съда ще го впише. Поставеното лице само ще се води собственик и истинския ще има доказателство за това с нотариална заверка на подписите. След вписването прехвърлянето шще има сила и за третите лица, а до тогава само в отношенията между двамата галоши!
Друг начин по нашия ТЗ за скрито съдружие в ООД няма. Де да бяхме офшорна зона, ама не сме.

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2006, 15:56
от Mi-Lena
Таралан Кольо написа:Веднага след регистрацията да ти прехвърли дяловете си с договор, ама с нотариална заверка на подписите. Не го вписвай в съда и така за пред света той ще е съдружник, а пък в същност - ти!


Като как ще е всъщност съдружник той, ако не е вписан в търговския регистър? Ще има ли валидно, със завършен фактически състав прехвърляне? Като как ще се породят (за него) членствени правоотношения с дружеството в което той нито е приет от общото събрание, нито е вписан като съдружник в регистъра?

Питащия, няма такова животно като скрит съдружник в ООД, който да има някакви дружествени права.

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2006, 16:09
от Таралан Кольо
Mi-Lena написа:
Таралан Кольо написа:Веднага след регистрацията да ти прехвърли дяловете си с договор, ама с нотариална заверка на подписите. Не го вписвай в съда и така за пред света той ще е съдружник, а пък в същност - ти!


Като как ще е всъщност съдружник той, ако не е вписан в търговския регистър? Ще има ли валидно, със завършен фактически състав прехвърляне? Като как ще се породят (за него) членствени правоотношения с дружеството в което той нито е приет от общото събрание, нито е вписан като съдружник в регистъра?

Питащия, няма такова животно като скрит съдружник в ООД, който да има някакви дружествени права.


Добре, виждам, че си ходила на лекции, ама ....

Като никак няма да е съдружник до вписването. Няма да има валидна ...бля бля бля...
Обаче нали целта е имено такава. Само в отношенията помежду двамата да се знае, че всъщност нещата не са такива, каквито са по регистър. Така фигуриращия в актуалното собственик, след като вече си е прехвърлил дяловете на нашия човек, няма да може да ги прехвърли другиму, щото тогадва лошоооо.....измамааааа....

А, че няма такова животно - то това е студена вода.

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2006, 19:09
от Гост
А кой ще вземе решение за прехвърляне на дуловете на третото лице? Нали трябва да има пратокол в този смисъл! Трябва и да се вземе решение и да се заличи стария съдружник

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2006, 00:51
от daf
Общото събрание на съдружиците да вземе решение за прехвърляне на дружествените дялове от този, на когото си дал парите си, на нов съдружник /на теб/; писмен договор с нотариална заверка на подписите за прехвърляне на дружествени дялове; заявление от управителя на дружеството до фирмено отделение за вписване на промяната. При необходимост внасяш сам всички тия документи в съда, заедно с декларация, че приемаш устава и съдът извършва вписването. Нали така?

А нали се сещаш,

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2006, 10:38
от Окаян ястреб
че има срокове за вписване на нововъзникналите обстоятелства - я пак си погледни чл. 4 ТЗ.

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2006, 10:49
от скрито съучастие
№ Д-24-00-0050 от 4.04.1997 г. относно отразяване в данъчния регистър на местни юридически лица и неперсонифицирани дружества
.........
б) граждански (неперсонифицирани) дружества - когато търговците са приели да се обединят за осъществяване на определена дейност, без да създават нов правен субект. За този случай ТЗ разпорежда, че се прилагат правилата за гражданското дружество, които се съдържат в чл. чл. 357 - 364 от ЗЗД. Изводът, който се налага от чл. чл. 275 - 276 от ТЗ е, че щом е налице договор за обединяване на търговци за осъществяване на определена дейност под формата на дружество, при която не възниква нов правен субект, следва да се прилагат правилата за гражданското дружество, регламентирани в ЗЗД. Този вид консорциум се характеризира с това, че не е самостоятелен носител на права и задължения; страна по сделките става отделният съдружник; няма отделно наименования, седалище, няма отделно имущество и не носи самостоятелна имуществена отговорност. Внесените пари или имущества, както и придобитите такива в резултат на извършваната дейност, стават обща собственост. Ако в договора не е предвидено друго, дяловете на съдружниците се считат за равни.
Консорциумът във вид на гражданско дружество може да бъде оформен и като дружество със скрито съучастие. В този случай един от съдружниците от свое име и за своя сметка осъществява дейността, като скритият съдружник участва в общите разходи и в разпределението на печалбата от извършената дейност.