начало

Парламентът за пети път не успя да си избере председател Парламентът за пети път не успя да си избере председател

Моля за помощ за казус по трърговско право

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля за помощ за казус по трърговско право

Мнениеот vanya6 » 27 Ное 2013, 12:18

Производство по реда на чл.218а,б във вр. с чл.500 ГПК е образувано по касационната жалба на „О.”ООД срещу решението на С.апелативен съд, с което въззивният съд е оставил в сила решението по ф.д. № 1265/2002 г. на С. градски съд. С това решение е постановен отказ за вписване в търговския регистър на заявено от „О.”ООД обстоятелство. В жалбата се съдържа твърдението, че решението е постановено в нарушение на материалния закон, тъй като държавата е едноличен собственик на „М.-холдинг”ЕАД и в нейни правомощия е да определя режима на притежаваните от него дружествени дялове. Прехвърлянето на „О. 2000”АД на дяловете е осъществено и те са заплатени, като същевременно не е била опорочена приватизационната процедура.
В съда е било установено следното. Дружеството „О.” е регистрано като ЕООД с държавно имущество през 1991 г.. През 1993 г. е вписана промяна на управителя на дружеството. Следващата промяна, определяща правния статут на дружеството, е вписана с регистърно решение от 1996 г. Тя е обусловена от това, че през 1994 г. е бил регистриран „М.-холдинг” ЕАД по отношение на който „О.” е придобил статут на дъщерно дружество. Едноличният му собственик – държавата е прехвърлил 25% от дяловете си на холдинга, което е довело до промяна на формата му – ООД с капитал, обособен в 19 188 дяла със съдружници: държавата – с 14 391 дяла и „М.-холдинг”ЕАД –с 4797 дяла. Единствената последваща промяна е от 1998 г. и касае само управлението на дружеството . Искането, което е предмет на разглеждане по настоящето дело, е депозирано на 21.09.1999 г. и е записване на: 1) промяна на собствеността, като съотношението в притежаваните дялове е: за „О.-2000”АД –16309 дяла и за държавата – 2879 дяла; 2) нов дружествен договор; 3) избор на нов управител.
Установено е още, че със Заповед № РД-21-296/15.04.1999 г. на Министъра на промишлеността е взето решение за възмездно отчуждаване на дяловете от „О.”ООД, притежавани от „М.-холдинг”ЕАД. В изпълнение на тази заповед е и протоколното решение на холдинга за продажба на тези дялове, чрез държавата. С последваща Заповед № РД-21-314/8.06.1999 г. на Министъра на промишлеността, държавата, като едноличен собственик на „М.-холдинг” ЕАД е разпоредила да прехвърли безвъзмездно на нея притежаваните дружествени дялове от „О.”ООД. Такова обстоятелство не е било заявено за вписване в търговския регистър, каквото е изричното изискване на чл.129, чл.2 ТЗ. В този случай би се променила и формата на дружеството. Такава промяна не е отразена в търговския регистър.
Въпрос: обосновано и законосъобразно ли е решението на апелативния съд?
Нормативен материал: чл.129, ал;
Ако може отговора да е на iva_v6@abv.bg
Благодаря на всички за отделеното време.
vanya6
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Ное 2013, 12:11

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron