Страница 1 от 1

График при СИРВ

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2024, 13:36
от berto
Здравейте, имам един казус, който не мога да разреша сам и затова искам да се допитам и до някоя друга глава.

В трудов договор е записано следното:

Работникът полага труд при непълно работно време от 20 часа седмично и при СИРВ. Периодът на отчитане на работното време, началото и краят на работния ден и почивките по време на работа се определят в Правилника за вътрешния трудов ред, а работните дни в седмицата (смени) - с график, утвърден от работодателя съобразно с действащото законодателство.

По отношение на разпределението на работното време работникът се съгласява, че при продължителност на работния ден до 6 часа няма да бъде използвана почивка за хранене по смисъла на чл. 151, ал. 1 /КТ.

Работникът е длъжен да използва цялото работно време за изпълнение на възложената работа. Работникът се съгласява изрично при необходимост и по разпореждане на работодателя да полага труд и извън установеното по-горе редовно работно време, независимо дали на официални празници и/или почивни дни, при спазване на разпоредбите на българското законодателство.


Въпросите ми са следните:

1. При така изложения текст от трудовия договор, има ли право работодателят да прави график, в който има смени за лицето по-дълги от 4 часа дневно?

2. Има ли право работодателят да изготвя график, който да променя в последния момент и да уведомява работника по телефона за промяната, и представлява ли това престой по смисъла на чл. 267 /КТ?

Re: График при СИРВ

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2024, 16:07
от guest1
berto написа:1. При така изложения текст от трудовия договор, има ли право работодателят да прави график, в който има смени за лицето по-дълги от 4 часа дневно?
2. Има ли право работодателят да изготвя график, който да променя в последния момент и да уведомява работника по телефона за промяната, и представлява ли това престой по смисъла на чл. 267 /КТ?

Здравейте.
Ето няколко текста от Кодекса на труда.
Чл. 142. (3) В случаите на ал. 2 работодателят определя период, за който се установява сумирано изчисляване на работното време, с продължителност от 1 до 4 месеца.
(5) Не се допуска сумирано изчисляване на работното време за работниците и служителите с ненормиран работен ден.
(6) Максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време.
Чл. 403а. (1) В предприятието, в неговите поделения, обекти и работни площадки, както и на други места, на които се полага наемен труд, работодателят е длъжен да държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред, списък на работниците и служителите, изпратени от предприятие, което осигурява временна работа и документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа: заповеди за полагане на извънреден труд, за дежурство, за времето на разположение, за установяване на непълно работно време и поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време.

Въпрос 1 - да, може до 12 часа на смяна.
Въпрос 2 - не, графика трябва де се изготви за целия период. Ако се изготвя месец за месец - значи това са отделни периоди.

Относно престоя - трябва да кажете повече детайли.